Zdroj z blízkosti Hradu: Zeman není slabý, ustoupit kvůli Lipavskému chtěl. Je to promyšlené. A teď...

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

14.12.2021 16:44 | Analýza

Miloš Zeman mnohé překvapil, když nakonec akceptoval původní návrh na jmenování celé nové vlády včetně pirátského politika Jana Lipavského, vůči němuž vyslovil závažné výhrady. Prezidentovi tradiční kritici se většinou odmlčeli, naopak někteří jeho příznivci změnu názoru nechápali. ParlamentníListy.cz se snaží najít možné vysvětlení, co se během schůzky prezidenta s premiérem v Lánech dělo a proč nakonec Lipavský ministrem bude.

Zdroj z blízkosti Hradu: Zeman není slabý, ustoupit kvůli Lipavskému chtěl. Je to promyšlené. A teď...
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech Petra Fialu do funkce předsedy vlády ČR

Česká republika bude mít od pátku novou vládu, dosavadní premiér Andrej Babiš se svým hnutím přechází do opozice. Na lánském zámku v pátek po 11 hodině dopoledne hlava státu jmenuje všechny navržené kandidáty. 

Co nakonec vedlo k tomu, že Jan Lipavský od Pirátů nakonec do ministerského křesla usedne? Na čem se Zeman s Fialou mohli na pondělním jednání dohodnout? 

Naší redakci se ozval protřelý politický konzultant a analytik, který má dlouhodobě informace z první ruky. Jak z okolí Hradu, tak i budoucí vlády. Vzhledem k tomu, že nechceme ohrozit jeho pozici, v textu vyhovíme jeho prosbě o anonymitu.

Jak na základě jeho analýzy a kuloárních informací setkání za zdmi lánského zámku probíhalo? Nemyslí si prý, že tam padaly jakékoli výhrůžky nebo že došlo k nějakému výměnnému obchodu. “Petr Fiala si uvědomuje, že potřebuje vládu co nejdřív a musí mít klid na práci. Bere si na Úřad vlády lidi, kteří mají odlišné názory, než Lipavský, jsou konzervativnější. Premiér se ho pokusí držet v určitých mezích a rozehrát partii uvnitř vlády. Zahraniční politiku si bude hlídat. Vsadil bych na to, že Fiala se prezidentovi zaručil, že si Lipavského pohlídá a nedopustí nic, co by bylo proti českým zájmům, jak je chápe i prezident. Nejdřív asi vůči takovým zárukám Miloš Zeman měl nedůvěru, proto v pátek nejprve oznámil, že Lipavského nechce,” nabízí vysvětlení náš zdroj.

“Premiér i jeho další lidé budou muset důsledně hlídat, aby Lipavský neškodil české zahraniční politice a národním zájmům. Proto si k sobě vzal některé lidi, co budou zahraniční politiku více či méně také řešit. Jde třeba o bývalého velvyslance v Izraeli a bezpečnostního experta Tomáše Pojara, který bude Petru Fialovi radit právě v oblastech bezpečnosti a zahraničních věcí. Mikuláš Bek se zase coby budoucí ministr pro EU vyjadřuje mnohem umírněněji než dřív ke spolupráci v rámci Visegrádu,” naznačuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…