Vládě Petra Nečase sice nevychází záměr díky zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent získat do státní pokladny o 15,5 procenta vyšší příjmy, než tomu bylo v minulém roce, přesto ji to neodradilo od zopakování stejného kroku i pro příští rok, kdy chce zvýšit DPH na 15 a 21 procent. Tento záměr jí podle očekání trochu zkomplikoval Senát, a tak bude koalice potřebovat ve sněmovně k jeho schválení 101 hlasů.
Přestože zvýšení DPH kritizoval prezident Václav Klaus, protože podle něj zvyšování daní brzdí ekonomiku, premiér Petr Nečas nemíní z nastolené cesty uhnout. V rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že by to byl signál finančním trhům, že ustupujeme od konsolidační strategie. Pokud by druhá fáze zvyšování DPH neprošla, pokračovala by už jiná vláda s jiným premiérem, pohrozil Petr Nečas a naznačil, že konsolidační balíček může spojit s hlasováním o důvěře vládě.
- TÉMA: DPH
Šéf rozpočtového výboru bude loajální
Zatímco v TOP 09 by si navzdory proklamacím o „nejpravicovější straně u nás“ netroufl nikdo nic namítnout proti dalšímu zvyšování daní, v ODS se hlasy proti tomu občas ozvou. Zcela po chuti není bývalému šéfovi poslaneckého klubu Petru Tluchořovi, předsedovi rozpočtového výboru Pavlu Suchánkovi, poslancům Davidu Šeichovi či Davidu Vodrážkovi, nelíbí se ani bývalým občanským demokratům Pavlu Bémovi a Michalu Doktorovi.
Jedním z těch, kteří jsou zmiňováni jako kritici zvýšení DPH v rámci ODS, je předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek. „Už v minulosti jsem říkal, že o tom chci diskutovat. Ale byl jsem vždy loajální k vládě a pokud se vláda rozhodla, že DPH zvýší, a přesvědčí mě o tom, že hledá i jiné možnosti, tak samozřejmě zákon podpořím, nijak radikálně jsem proti tomu nebyl,“ říká pro ParlamentníListy.cz Pavel Suchánek.
Jsou situace, kdy se zvýšením daní nic nenaděláte
Podle něj je ve výjimečných případech takový krok v zájmu rozpočtu udělat. „Zvyšování daní se mi nelíbí, ale jsou situace, kdy nic jiného nenaděláte. Ještě je tam jedna možnost, že by premiér dohodl s ministrem financí, zda by deficit mohl být o malinko větší, než se plánoval. A pokud by se to nepatrné navýšení – do nějakých deseti miliard korun – investovalo do infrastruktury nebo do nějakých smysluplných investic, tak v tom případě bych s tím neměl už vůbec žádný problém,“ dodává Pavel Suchánek.
Odpůrci zvýšení DPH z řad pravicových politiků chtějí ještě prověřit, zda nepovede ke zvýšení celkové složené daňové kvóty. Na ni se už několikrát odvolával ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), když jejím nezvyšováním obhajoval každý další růst daní. Právě na ni se odvolává skupina poslanců ODS, která hodlá hlasovat podle toho, zda složená daňová kvóta nevzroste.
Rozhodnout může výše celkové složené daňové kvóty
„Pro mě je podstatné, aby nedošlo ke zvýšení celkové složené daňové kvóty. Ministerstvo financí uvádí, že k tomu nedochází, přesto bych si tento výpočet nezávisle ověřil vlastními experty a také na půdě ekonomické skupiny ODS. To je důležité číslo pro rozhodování některých z nás,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz poslanec David Šeich.
Tento postoj je zcela legitimní i vzhledem k tomu, co si vetkla ODS v roce 2010 do svého volebního programu. „Prosazujeme nízké daně, proto je chceme udržet na současné úrovni. Lidem tak zůstane více peněz pro využití podle vlastního uvážení, pro investice, o jejichž správnosti jsou sami přesvědčeni,“ píše se v dokumentu, který by se ve světle už několikátého zvýšení během pouhé poloviny volebního období stal v oblasti daní jen bezcenným cárem papíru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník