„Senát má být pojistkou demokracie, senátoři proto mají právo zeptat se, jestli je v souladu s Ústavou, aby bylo tak velké skupině lidí odepřeno právo na spravedlivý proces,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz senátorka.
Hlásí se další a další senátoři
Alena Dernerová potvrdila, že se každým dnem hlásí další senátoři, kteří jsou podání k Ústavnímu soudu ochotni podpořit. „Každý den se někdo hlásí, přesné číslo nevím, už to ani nepočítám. Plné moci pro zastupování u Ústavního soudu mi budou posílat poštou,“ řekla Dernerová. Obrátila se na advokátku Hanu Marvanovou, která spolu s advokátem Milanem Hulíkem a týmem právníků bude podání připravovat. „Nejdříve jsem byla skeptická, jestli by něco takového vůbec šlo, ale potom jsme s dalšími právníky dospěli k závěru, že zastavení trestního stíhání lze napadnout u Ústavního soudu, protože v takovém rozsahu by mohlo být protiústavní,“ dodala advokátka.
Šance poškozených domoci se náhrady škody bude zkrácena téměř na nulu
„Domníváme se, že článek II amnestie o zastavení trestního stíhání kauz delších než osm let, u nichž viníkům hrozí maximálně deset let vězení, je protiústavní, protože je tím upřena možnost dalším účastníkům trestního řízení, aby bylo rozhodnuto o uplatňování náhrady škody,“ objasnila Hana Marvanová. Podle ní totiž nebude po zastavení trestního stíhání možné prokázat, že jim pachatel způsobil škodu. „Taková šance bude zkrácena až téměř na nulu, amnestie tak negativně zasáhla do práv velké skupiny občanů,“ upozornila.
„Není to ústavní stížnost, tu mohou podat poškození, ale až poté, co bude trestní řízení v jejich věci pravomocně zastaveno, zatím stížnost nemohou podávat,“ vysvětlila advokátka o podání, které připravuje z popudu senátorů. „Je to návrh senátorů na zrušení části amnestie, konkrétně článku II,“ dodala.
Neexistuje výrok Evropského soudu, že řízení delší šesti let mají být zastavena
Marvanová, stejně jako advokát Milan Hulík a řada dalších právníků nesouhlasí s tvrzením Václava Klause a jeho úředníků, kteří se odvolávají na výroky Evropského soudu pro lidská práva. „Není žádný výrok tohoto soudu, který by stanovil hranici šesti let, po které musí být zastaveno trestní stíhání,“ odmítá zdůvodnění kontroverzní prezidentské amnestie advokátka.
Marvanová nezpochybňuje pravomoc prezidenta vyhlašovat amnestie, ale jakýkoli právní akt včetně amnestie musí být vždy v souladu s Ústavou České republiky, nesmí poškozovat rozsáhlé skupiny obyvatel v jejich občanských právech.
Pasivita umožňuje zlu zvítězit
Senátorka Alena Dernerová prohlásila, že podání k Ústavnímu soudu chce předat Ústavnímu soudu ještě tento týden, aby rozhodl rychle, aby nebylo poškozeným upřeno právo na spravedlnost. „Věřím, že se touto žádostí o rozhodnutí bude Ústavní soud zabývat přednostně,“ dodala. Upozornila, že vzhledem k tomu, že už padl verdikt o zastavení trestního stíhání v kauze vytunelované Union banky a klienti nedostanou žádné náhrady škody, není času nazbyt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová