Zvýšení daně má asi na kahánku. Štěpí se ODS

18.08.2012 4:52 | Zprávy

Je otázka, jestli vláda sežene na prosazení svého stabilizačního balíčku nutných 101 hlasů, aby přehlasovala veto Senátu. Se zvýšením sazeb daně z přidané hodnoty, které je jedním z nejkontroverznějších opatření navrhovaných změn, má problém část občanských demokratů.

Zvýšení daně má asi na kahánku. Štěpí se ODS
Foto: Martin Kovář
Popisek: Výkonná rada ODS

Není jisté, jak se řada z nich zachová, když další zvýšení DPH nepovažuje za dobrý nápad ani prezident Václav Klaus, který dokonce prohlásil, že je zásadně proti němu, protože brzdí ekonomiku. A postoj hlavy státu může mnohé občanské demokraty výrazně ovlivnit.

Už při jednání v Senátu se ukázalo, že proti vládě se mohou postavit i členové ODS. Balíček, právě kvůli zvyšování daně z přidané hodnoty, totiž z ideových důvodů nepodpořil ani senátor za ODS Kubera. On, ale i další členové ODS zdůrazňují, že jejich strana vždy prosazovala nízké daně.

Vláda nemůže počítat stoprocentně ani s poslanci ODS

Zatím není v této chvíli jasné, jak se zachová řada zákonodárců z ODS, třeba poslanec Petr Tluchoř, který se zvyšováním daní nesouhlasí, protože prý dusí ekonomiku. Nadšení nevyjadřuje ani jeho stranický kolega, předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek. Na nezařazené poslance vládní koalice také Nečasův kabinet nemůže zřejmě spoléhat. Bývalý člen Věcí veřejných Jaroslav Škárka prohlásil, že na 99 procent bude proti zvýšení daní. Bývalý pražský primátor ODS Pavel Bém zase připomíná předvolební slib ODS, že nebude zvyšovat daně.

Vláda zvedá daň z přidané hodnoty už podruhé, aby zaplnila státní kasu. Poprvé vzrostla na začátku letošního roku nižší sazba z 10 na 14 procent. Nynější návrh pro rok 2013 počítá s posunem obou sazeb nahoru o procento, tedy u dolní na 15 a u horní na 21 procent.

Kritici návrhu argumentují především tím, že přes zvyšování daní se výběr DPH nezvýšil, jak předpokládalo ministerstvo financí. Podle ekonomů se tak projevil známý efekt, že po zvýšení daní lidé i firmy méně utrácejí, takže stát nakonec nevybere víc. Právě proto kritizují kroky vlády i podnikatelé a ekonomové.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…