„Toto taktické cvičení bylo reakcí na několik podobných útoků ve
světě, kdy došlo k napadením veřejných budov, při nichž padli za oběť
nejen dospělí ale i děti. Cvičení bylo zkouškou spolupráce a vzájemné
koordinace složek integrovaného záchranného systému a věděla o něm jen
hrstka lidí z řad organizátorů a štábu,“ řekl Marek Pieter, náměstek
hejtmana Libereckého kraje, který společně s dalšími hosty celému
cvičení přímo v Kateřinkách přihlížel.
Cvičení bylo tematicky zaměřené na problematiku střelby ve školských zařízeních s velkým počtem zraněných osob, jehož cílem bylo ověřit postupy Policie ČR při vzniku mimořádných událostí tohoto typu a ověřit součinnost složek Integrovaného záchranného systému, zejména jejich flexibilitu, rychlost a včasnost zásahu, a v neposlední řadě i taktiku celého zásahu.
„Naše škola byla vybrána z toho důvodu, že jako jeden ze studijních oborů se zde vyučuje Bezpečnostně právní činnost a pro studenty to byl praktický výcvik, kdy mohli použít některé ze svých znalostí v oblasti zdravovědy nebo první pomoci,“ sdělil ředitel školy Václav Tichý s tím, že pro žáky školy byla tato zkušenost velice cenná.
Cvičení se kromě policie a zdravotnické služby zúčastnily i jednotky profesionálních hasičů Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. „Jednalo se o hasiče ze stanic Liberec, Raspenava a Jablonec nad Nisou. Hasiči pomáhali především s transportem zraněných a asistovali u ošetření a lékařské pomoci,“ uvedla Zdeňka Štrauchová, mluvčí libereckých hasičů.
Velmi autentická zranění studentům – figurantům vytvořili pracovníci Českého červeného kříže. Na zdárný průběh akce dohlížel Vladislav Husák, ředitel Krajského ředitelství Policie Libereckého kraje a další zástupci složek IZS, Bezpečnostní rady Libereckého kraje, Armády ČR či Statutárního města Liberec.
Květa Šírová
oddělení tiskové a vnějších vztahů