Bc. Roman Onderka, MBA

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.11.2011 15:56:01

Podpora kultury musí být vícezdrojová

Podpora kultury musí být vícezdrojová

Město Brno zahajuje jednání o změnách ve financování brněnské kultury.

Zastupitelé města schválili v úterý 8.listopadu 2011 materiál o vícezdrojovém financování brněnských kulturních institucí s tím, že bude žádat od Jihomoravského kraje, Ministerstva kultury ČR a Ministerstva financí ČR stálou finanční podporu a to vzhledem k nadregionálnímu významu některých brněnských divadel a orchestrů.

Za poslední čtyři roky překročil počet mimobrněnských návštěvníků, pro které soubory Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Centra experimentálního divadla, Divadla Radost a Filharmonie Brno připravily svá představení či koncerty, asi 292.000 ročně. Jde tedy o zhruba 35 % z celkové roční návštěvnosti.

Statutární město Brno tak prostřednictvím svých výše uvedených kulturních institucí zajišťovalo kulturní vyžití v posledních čtyřech letech pro více než 1.169.000 mimobrněnských občanů, kteří tvoří více než 35 % všech návštěvníků uvedených scén. 

„Není možné tímto způsobem donekonečna financovat brněnskou kulturu pouze z jednoho rozpočtu, mám namysli rozpočet města Brna. Budeme proto usilovat o zapojení vícezdrojového financování, tedy budeme žádat kraj a především stát, aby našel ve svém rozpočtu stálý finanční příspěvek pro brněnské instituce, zejména pak hlavně pro Národní divadlo v Brně a brněnskou filharmonii,“ uvedl primátor města Roman Onderka.

Příspěvek na jednoho obyvatele

Příspěvek do oblasti kultury, vyjádřený na jednoho obyvatele města, je v Brně téměř 2.400,- Kč ročně, v ostatních městech včetně Prahy pak v rozmezí 1.800,- Kč a méně.

Podíl státní podpory - srovnání

Dosahuje-li podíl stálé finanční podpory Ministerstva kultury ČR kulturním institucím v Praze zhruba 60 % vzhledem k celkovým nákladům těchto zařízení (u ND v Praze cca 63 %, Státní opery v Praze 54 %, České filharmonie 44 % a Pražského filharmonického sboru 65 %), v Brně je tento podíl státu výrazně nižší a tvoří jen asi 1,5 % z celkových nákladů brněnských kulturních institucí. A tak zatímco se statutární město Brno podílí na těchto celkových nákladech přibližně 72 %, tvoří podíl státu k těmto výdajům města Brna pouhá 2 %.

Brno chce vyrovnaný rozpočet

Brno se rozhodlo jít cestou snižování zadluženosti města, která za poslední léta klesla o 17,5 procent na plánovaných cca 6 mld. Kč ke konci roku 2011 vč. městských částí  (ke konci r. 2005 činila zadluženost 7,3 mld. Kč). Před Brnem stojí opět velká výzva - připravit takový rozpočet, který nezatíží další generace Brňanů a Brňanek, a který v maximální míře umožní spokojený život všech občanů.

Snahy města ocenily i renomované agentury

Snahy města v oblasti rozpočtové politiky ocenily i významné renomované agentury hodnotící rating města (rating = tedy schopnost splácet své závazky). Agentura Standard & Poor’s zvýšila k 13. 4. 2011 městu Brnu dlouhodobý kreditní rating z A- na A a krátkodobý kreditní rating z A-2 na A-1. Výhled hodnotí jako stabilní. Agentura Moody’s Investors Service potvrdila k 26. 4. 2011 městu Brnu A2 dlouhodobý a P-1 krátkodobý rating domácí a zahraniční zadluženosti. Výhled hodnotí jako stabilní.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama