07.02.2013 15:44:00
Zrušení Těchonína sníží schopnosti české armády
Usnesení české vlády z ledna tohoto roku na zrušení vojenského centra biologické ochrany není dobrým řešením, a to zejména ze dvou pohledů.
Druhým pohledem je otázka finanční. Pokud ministerstvo obrany potřebuje na provoz centra biologické ochrany kolem 100 milionů korun ročně a v případě převodu na příspěvkovou organizaci přibližně polovinu těchto nákladů, pak například pouze vládou schválená zahraniční mise do Mali pokryje dva až tři roky provozu tohoto zařízení. Zrušením Těchonína dojde k likvidaci moderního pracoviště, jehož vybudování stálo 1,75 miliardy korun z peněz daňových poplatníků. Že chce resort obrany šetřit je v pořádku, ale šetřit tímto způsobem není ani vhodné, ani potřebné.
Podle mého názoru je řešením zachování tohoto pracoviště jako součást centra of excelence NATO s větším zaměřením na výzkum a s tím, že schopnosti biologické ochrany bude nabídnuta nejen členských zemím Aliance a EU, ale i dalším zemím. Vždyť kolik pracovišť na světě umí léčit SARS či ebolu. Spolupráce se také nabízí s farmaceutickými firmami, výzkumnými institucemi či vysokými školami. Pracoviště by mělo být také zařazeno do systému Integrovaného záchranného systému. Je na vládě a vedení ministerstva obrany, zda Těchonín zůstane pod obranou, vnitrem či bude působit samostatně. Podstatné je nalézt takové řešení, které zvýší efektivitu vynakládaných prostředků a zejména zachová schopnosti biologické ochrany i pro budoucí generace.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout