Kraje a obce musí investovat a vytvářet pracovní místa. Spolupodílet se nejen na rozvoji infrastruktury a zdravotnictví, ale zároveň podporovat i místní podnikatele a živnostníky. „Kompenzační příspěvek musí zaplatit stát a nesmí tuto povinnost tímto přenášet na města a obce, navíc ještě takovýmto pokoutným způsobem,“ neskrývá své rozhořčení Jan Bartošek, který na úpravu zákona upozornil.
Škrty v obecních rozpočtech
Obce už nyní počítají s výpadkem daní z příjmů podnikatelů, které měly zčásti skončit v obecních kasách, takže města už nyní odkládají řadu investic a oprav. Škrty se pohybují podle velikosti obcí řádově v milionových a desetimilionových částkách. „Přestože premiér jasně řekl, že se obcím a krajům nesáhne na jejich daňové příjmy, vláda najednou po obcích chce, aby se z jedné třetiny spolupodílely na kompenzačním bonusu. To je naprosto nepřijatelné,“ uvedl Jan Bartošek, který dodává, že celkový odhadovaný finanční dopad na samosprávu je nyní kolem 25 procent, z toho zhruba dvacet procent činí snížení příjmů kvůli výpadkům příjmů na daních. Další tři až pět procent budou náklady, které by města měla zaplatit formou spoluúčasti na Pětadvacítce.
Kolik peněz města a obce zaplatí?
To záleží na jejich velikosti a na počtu živnostníků a firem, které v něm působí. „Například Dačice se 7,5 tisíci obyvateli, odkud pocházím, by na tuto kompenzaci doplatily částkou 6,4 milionu,“ říká Jan Bartošek a dodává, že Hradec Králové by doplácel 83,8 milionů a Jihlava 45,7 milionů korun. Pokud chcete vědět, kolik které město uhradí, pak stačí kliknout na tuto kalkulačku od Sdružení místních samospráv.