Studená válka
Děkuji Vám za odpovědi na mé předchozí otázky. Rád bych se ještě zeptal, jak a kdy podle Vás skončila studená válka ? Vyhotovuji analýzu a pro účely politologické studie hledám odpovědi od vybraných politiků různými prostředky. Z vašich odpovědí soudím, že jste ji odpověděl skutečně vy a ne Vás placený asistent.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Odpověď na tuhle otázku souvisí s tím jak vůbec studenou válku vymezíte. Pokud je to výraz tvrdé leč neválečné konfrontace v rámci bipolárního světa tak ta skončila rozpadem bipolarity. Tato studená válka tejdy procházela samozřejmě různými fázemi s různou "teplotou" - od růstu napětí až ke konfliktům typu kubánská krize či lokální válka jak byl Afgánistán a na druhou stranu politika deeskalace, demilitarizace, mírové koexistence a helsinského procesu atp. (tzv. deténte).
Samozřejmě že ani multipolární svět není harmonický a bezkonfliktní, spíše naopak. A tak napjaté vztahy i když nepřejdou do horké války (vedené ať již otevřeně řádnou armádou nebo tzv. hybridními prostředky) tak se vedou jinými prostředky - např. ekonomickými .prostředky (celní či měnová válka, různá embarga a blokády atp.). Projevuje se to i v rovině informací kdy jsou různými kanály vnucována určitá propagandistická schémata s cílem manipulovat "hlavy lidí". Takový typ konfliktů se objevuje dál a je otázkou od jaké míry intenzity ho lze označit pojmem "studená válka".
Intenzity jako před rokem 1989 to myslím zdaleka nedosahuje ale v posledních letech se to opět zhoršuje.- . přízrak studené války jak si ji pamatujeme po druhé světové válce tedy zažehnán není. i když může získat poněkud odlišnou podobu s ohledem na globalizaci ekonomiky a rozšiřování prostředků informační společnosti