Pro boj úspěšný s nezaměstnaností je třeba zlepšit prostředí pro investory
Projel jsem v poslední době řadu těchto okresů a již dnes mohu říci, že mají společné především to, že:
- jsou vesměs nedostatečně napojeny na dálniční či kvalitní vnitrostátní silniční síť
- potřebují vytvořit nové průmyslové zóny anebo naplnit ty stávající. Vytvoření nových průmyslových zón si vyžádá od centrální vlády i od krajů rozsáhlé investiční dotace. Stejně tak výstavba dopravních staveb – dálnic a silnic – bude vyžadovat miliardy, celostátně spíše desítky miliard.
V těchto okresech s velmi vysokou nezaměstnaností je potřeba vytvořit podmínky pro úplnou změnu prostředí pro potenciální investory i pro zvýšení mobility pracovní síly. A také zvýšit úroveň zejména vysokoškolského studia přímo v kraji.
Regionální rozdíly musíme vyrovnat
Vláda by pak – s odborným zázemím malého, ale efektivního úřadu zmocněnce pro boj s nezaměstnaností – přijala programy rozvoje každého z vysoce problémových okresů. A ten by byl v průběhu následujících let vládou postupně naplňován. A někdy po 5 až 7 letech (samozřejmě, že by bylo dobré stihnout to za kratší dobu) od jeho vzniku by již byla struktura hospodářství dnes problémových okresů přestrojena a nehrozil by tak návrat dnešní nezaměstnanosti, která je často mezi 15 až 20 procenty a jejíž růst se nezastavuje.
Pokud nebudou příští vládou vyrovnávány regionální rozdíly, bude to ve svých důsledcích znamenat útěk lidí mladšího a středního věku za lepší existencí jinam. A tyto plošně dosti rozsáhlé oblasti se dříve nebo později změní v hospodářsky zaostalou periferii státu, což vytvoří celou řadu komplikací především v sociální oblasti.
Jsme symbolem rozumné umírněnosti
Strategie sociálních demokratů v boji proti nezaměstnanosti vybízí k malé reminiscenci. Podíváme-li se na aktivitu sociálních demokratů v době hospodářské krize třicátých let, zjistíme, že postrádala radikální vyjádření, zjednodušené kritiky a rychlé odsouzení zdánlivých viníků. Zjednodušování leckdy situaci pouze zamlží, ale věci samotné nepomůže. I politici sociální demokracie stáli na straně pracujících za první Československé republiky, stáli tam ale s konkrétními návrhy. Nezatracovali systém, pomáhali v jeho rámci zmírňovat dopady krize na pracující, bojovali s nezaměstnaností a sociálním napětím.
Politika sociální demokracie byla a bude vždy politikou rozumné umírněnosti; nejsme ani radikální kritici systému tržní ekonomiky, ani jeho dogmatičtí obhájci.
Jiří Paroubek
předseda ČSSD