Novela zákona o dani z přidané hodnoty, která obsahovala dnes sporný paragraf § 36a se projednávala v roce 2009 od dubna do prosince, tedy téměř tři čtvrtě roku. A téměř všichni členové Parlamentu ČR, kdo nyní proti tomuto ustanovení vystupují, s ním souhlasili a hlasovali pro něj, včetně zástupců odborů v obou komorách. Navíc odborové svazy se účastní na připomínkovém řízení ještě v době, než vláda zákon pošle do parlamentu. Proč to tenkrát nikomu nevadilo a nyní se hrozí stávkou v dopravě a situace se pod touto výhružkou řeší ve stavu legislativní nouze?
Buď jsou odboroví předáci nekompetentní, když si za tři čtvrtě roku této věci nevšimli a neupozornili na ní a případně tehdy ji řešili stávkou, nebo to je jen politický boj odstartovaný ve vhodnou dobu před volbami, ke kterému se nechali strhnout a tato věc je jen vhodnou zástěrkou.
Proč je cestující veřejnost, která mnohdy žádné benefity nepobírá, brána za rukojmí těch, kteří jsou zjevně ve svých funkcích nekompetentní nebo zneužitelní?
Podobné ustanovení, proti kterému se hrozí stávkou, platilo v našem legislativním řádu od roku 1993 do roku 2004, zmíněnou novelou bylo v prosinci roku 2009 změněno. Proč na to nepřišli již v průběhu projednávání tohoto zákona v loňském roce, proč až nyní?
Já osobně to považuji za nehorázné vydírání, zneužívání institutu stávky a zneužití odborových idejí k politickému boji. Proto narychlo schválenou novelu při jednání v Senátu PČR nepodpořím.