Ing. Pavol Kubuš

  • Moravskoslezský kraj
  • Kontrolní výbor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,14. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.09.2009 23:58:10

O národnostních menšinách

O národnostních menšinách

V Moravskoslezském kraji žije v rámci České republiky nejvyšší podíl občanů, kteří se hlásí k jiným národnostem než jsou většinové, česká, moravská a slezská.

<p>V Moravskoslezském kraji žije v rámci České republiky nejvyšší podíl občanů, kteří se hlásí k jiným národnostem než jsou většinové, česká, moravská a slezská. Největší menšinou v kraji jsou Slováci, dále Poláci, Němci, Bulhaři, Řekové, Maďaři, Ukrajinci a další. Kromě těchto, více či méně tradičních menšin, žijí jako občané České republiky příslušníci dalších národností, z nichž možná „nejviditelnější“ jsou Vietnamci. Některé národnosti se stali menšinou změnou hranic naší republiky v minulosti, jiní přesídlili. Také mnoho Čechů, Moravanů a Slezanů žije s jinými většinovými národy po celém světe. Všichni takzvaně menšinoví potřebují toleranci a pomoc takzvaně většinových, aby si mohli zachovat svoji národní identitu a současně se plně zapojit do společnosti. Prostředkem k tomu je možnost mluvit a učit se ve škole v rodném jazyce, mít podmínky pro zachování si vlastních kulturních tradic a zároveň ovládnout jazyk a životní styl většiny. V první Československé republice byly úředními jazyky čeština, slovenština, němčina, maďarština a ukrajinština. Nikdo to neměl lehké a úředník ve službách veřejnosti teprve ne. Dnes v naší republice není vážnější problém v soužití příslušníků národnostních menšin s většinovou populací a to ani u menšin historických, ani u nově vznikajících, avšak vzájemné tolerance a pomoci není nikdy dost. Do oblasti problematiky národnostních menšin řadíme i problematiku romského etnika, které je více specifické. Absolutní většina občanů tohoto etnika se k romské menšině oficiálně nehlásí, přitom jejich tradiční způsob života a vyznávané životní hodnoty se mnohdy liší od současného způsobu a priorit většiny společnosti a pro mnohé z nich je těžké tento rozdíl v relativně krátké době překonat. Jedná se v první řadě o vzdělání, které je bezpodmínečným předpokladem pro zapojení se do pracovního procesu společnosti. Neúprosná statistika říká, že 5 z deseti romských dívek a 7 z deseti romských chlapců nezvládne učivo prvního stupně základní školy. Toto je jejich hlavní problém a ten musí společnost vyřešit na všech stupních řízení, tj. jak na obecní, krajské, tak státní úrovni.</p> <p>Převzato z oficiálních stránek Pavola Kubuše</p>
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama