V neděli 3. července se v Příbrami konala již 27. hornická Prokopská pouť. Hornické muzeum si pro návštěvníky připravilo tradičně několik nových překvapení, která si nenechal ujít ani radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.
„Na dole Vojtěch byl poprvé prezentován nově objevený nerost, příbramit, to se nestává slovy klasiků českého filmu ani „jednou za dvacet let“, otevřena byla výstava Zmizelá Příbram a Důl Anna byl obohacen o novou prohlídkovou trasu, více adrenalinovou,“ představil novinky radní Štefek.
Počátky pouti sahají hluboko do minulosti, kdy příbramští havíři oslavovali svého patrona sv. Prokopa. Tradice pouti byla obnovena před 27 lety, dnes se jí účastní horníci a hutníci nejenom z České republiky, ale též zástupci partnerských báňských měst, hornických spolků a těžařských organizací z dalších evropských zemí. Největší a nejslavnější česká hornická pouť je charakteristická krojovaným průvodem horníků a hutníků s mezinárodní účastí, kulturními vystoupeními, dobovými scénkami, staročeskými trhy a bohatým doprovodným programem na Březových horách.
Nový minerál – příbramit - byl nalezen v roce 2007 na odvalu historické uranové šachty č. 16 v Příbrami na Hájích geologem Hornického muzea Příbram Pavlem Škáchou. Poté následoval náročný proces zkoumání, ověřování a různých vědeckých analýz. Hornické muzeum Příbram se poté v prosinci loňského roku obrátilo s žádostí o zaregistrování tohoto objevu na Mezinárodní komisi pro nové minerály, nomenklaturu a klasifikaci, která potvrdila nový minerál a souhlasila s navrhovaným pojmenováním – příbramit. Chemické složení této přírodniny je CuSbSe2, obsahuje tedy měď, antimon a selen. Kámen má kovově lesklou barvu a jeho velikost je v mikrometrech (0,15 mm), v expozici je možné ho sledovat pouze pomocí speciálních zvětšovacích aparatur a ve zvětšené podobě rovněž na vyobrazení.
Výstava Zmizelá Příbram pojednává o osm století trvající historii města. Expozice situovaná v cáchovně dolu Vojtěch v areálu Hornického muzea Příbram přináší mimo jiné díky nedávnému archeologickému průzkumu zcela novou informaci o existenci železářské huti z 13. století na místě stavby současného kostela sv. Jakuba v centru města. K vidění jsou vedle fotografií i cenné dokumenty, mimo jiné faksimile nejstarší listiny o Příbrami z roku 1216 nebo ukázka nejstaršího vyobrazení městského znaku v graduálu z 80. let 16. století.
Nová část historického podzemí na dole Anna nabízí návštěvníkům další stovky metrů zajímavé a občas dost adrenalinové cesty příbramským podzemím, do kterého se se fárá výtahem obdobně jako při návštěvě vodního patra – Wasserlaufu.
Program obohatilo i hudební vystoupení folkového dua Pe & Pe. Pe & Pe je dvojice zkušených muzikantů - Petra Fabianová a Petr Ježek prezentují autorskou i převzatou akustickou tvorbu s prvky folku, amerického bluegrassu i anglosaské tradice.