odpověď na dotaz
Co říkáte na novelu občanského zákoníku, která byla schválena na začátku roku a má za dva roky vstoupit v platnost? Hodně se nyní mluví o jeho ,,propagaci“ veřejnosti. Jakou cestu byste zvolil Vy? Prý bude i opět pořad se zpívajícím právníkem Jahelkou. KK
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Pokud pak jde o propagaci, tak největší možnosti mají samozřejmě média – a zvláště v ČR, kde jim naše veřejnost uvěří i to neuvěřitelné, hlavně, že je v tom senzace. Ale v tom je nejen jejich úloha, ale i odpovědnost. Proto velmi vítám pořad s panem JUDr. Ivo jahelkou = viděl jsem několik dílů jeho předchozího „populárně-instruktivního“ seriálu – a považuji jeho sdělení za velice srozumitelná pro každého, kdy s lehkostí, s humorem, ale přesně, uvádí životní příběhy a zejména poučení. Takový způsob právní osvěty může posílit občanské právní vědomí – a některé z nás dokonce probrat z bezvědomí J Jinak samozřejmě obecná odpovědnost za znalost práva je na každém z nás, zejména když „neznalost práva neomlouvá“. Ve vztahu k dětem doma je to odpovědnost rodičů, pěstounů či náhradní péče a domovů mládeže, ve škole pak pedagogů, vedoucích zájmových sdružení, sportovních oddílů a jiných…Bohužel, málokdo si tuto povinnost uvědomuje, natož, aby ji plnil. Škola, která mnohdy nahrazuje nedostatky v rodičovské výchově, resp. „nevýchově“, nemá moc učitelů, kteří by v rámci občanské nauky a příbuzných předmětů znala právo – a dovedla znalosti předat dětem. Vím to, protože i na VŠ chodí studenti, kteří neznají základy práva (právní propedeutiku) ani ze středních škol, kde by to už mělo být samozřejmostí. Dospělé „děti“ neznají ani českou ústavu, svoji trestní odpovědnost atd., ale z internetu mají spoustu „zaručených“ zpráv, poznatků, „poučení“. A někdy i škodlivých a pro ně (a jejich okolí) nebezpečných.
Takže krom výuky, kurzů a školení pro zájemce, se stále vracím k médiím, když internet je stále více nejmocnější a nejvlivnější z nich. Mělo by v nich být více vzdělávacích pořadů, samozřejmě srozumitelně „lidsky“ podaných, ale vždy plné pravdivých informací – a nikoliv senzací „za každou cenu“. Pokud pak média informují o nějakém velmi sledovaném případu, musí občany poučit o tom, kdo a jakou udělal chybu, poučit ho o tom, jak to má být správně – a naučit ho správnému postupu tak, aby občan znal svá práva – a pokud by byl na nich krácen, aby se včas domáhal nápravy prostřednictvím erudovaných a specializovaných právníků, ale i například občanských poraden a různých neziskových organizací. Podle mne je třeba co nejvíce pořadů podobných těm se „zpívající právníkem“ = protože právo a jeho aplikaci by měl vysvětlit právník, zpěvák a humorista by nás měl pobavit – a to Ivo Jahelka umí současně. A my ostatní se musíme snažit si informace získat, poučit se z nich, uplatnit je v životě… Ale také předat ostatním – a ne jich zneužívat.
Tak ať je Vám, resp. všem nám („v dobré víře“) nový občanský kodex k užitku, pomoci – a slouží jako dobrý a účinný prostředek k prosazení práva a spravedlnosti. I když to zas bude většinou asi na soudcích…
Zdravím
Miroslav Antl
senátor