JUDr. Miroslav Antl

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

30.04.2015 15:04:22 - STOP!

policejní stát

Co vy na to? http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Policejni-stat-budou-nam-vladnout-fizlove-a-praskaci-zlobi-se-senator-373158

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

02.05.2015 8:52:53 - JUDr. Miroslav Antl
Nesouhlasím s tím – a pokud stát „… připravuje novelu trestního zákona, ve které chce posílat podnikatele do vězení už za přípravu krácení daně…“ (jak se v článku uvedeno), pak je třeba upozornit, že příprava je trestná pouze ve vztahu ke zvlášť závažným zločinům, je-li navíc uvedena jako trestná v posledním odstavci příslušného ustanovení trestního zákoníku. V případě zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby dle § 240 trestního zákoníku by pak (v případě schválení takové novely) byla trestná příprava pouze ve vztahu k odstavci 3., tj. při škodě přes pět miliónů korun. Navíc příprava hned neznamená „vězení“. Já jsem spíše přesvědčen o tom, že by soudy měly posílat do „kriminálu“ více lidí než posílají. Pokud je někdo odsouzen za majetkovou či hospodářskou trestnou činnost a škoda nepřesáhne pět miliónů korun, tak mu vězení (tedy nepodmíněný trest odnětí svobody) hrozí spíše výjimečně. A pokud je někdo skutečně odsouzen – a dostane se do věznice, odchází z ní ihned, jakmile mu uplyne minimální výše trestu umožňující podmíněné propuštění. Málokdo ví, že u přečinů, jimiž jsou například krádež, zpronevěra, podvod, ale i zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby se škodou do 500.000 Kč, a další a další desítky přečinů (včetně násilných, mravnostních, drogových, korupčních aj.), by mohl jít odsouzený na návrh ředitele věznice domů, resp. na svobodu, klidně už za měsíc, či dokonce za týden. Prostě podle toho, jak o tom stihne soud rozhodnout. A to vše v rámci dlouholeté „Akce čištění věznic“.

Mně naopak zneklidňuje, resp. stále ještě rozčiluje, novela trestního zákoníku, která i přes jasný nesouhlas můj (coby zpravodaje) a posléze i celého Senátu Parlamentu ČR umožnila takové podmíněné propouštění z „vězení“ (viz § 88 odst. 2, vložený zákonem č. 319/2012 Sb.).

Jinak pouze pro úplnost dodávám, že novelu trestního zákoníku, která by zavedla i trestnost přípravy daňového zločinu, jak shora zmíněno, vláda předložila do Poslanecké sněmovny už před dvěma lety, tato však nebyla projednána ani výborem a s uplynutím volebního období skončilo i její projednávání (viz jejich tisk č. 996). V současné době je v dolní komoře českého parlamentu nový vládní návrh novely trestního zákoníku (viz jejich tisk č. 358), ten však žádný takový návrh neobsahuje.