JUDr. Miroslav Antl

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

07.10.2014 16:12:12 - Mgr. Stanislav Lička

vztah druh družka


vztah druh družka
před revolucí existoval ofiální vztah druh družka. Po revoluci bylo legalizováno registrované partnerství, ale na vztah druh družka se již zapomělo. vite o tomto problému a chcete to nějak řešit???

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

12.10.2014 8:22:49 - JUDr. Miroslav Antl
 Pokud máte na mysli „socialistický“ zákon o rodině č. 1963/94 Sb., tak ani ten neřešil nesezdané soužití. Vztah druha a družky, nebyl výslovně zmiňován ani v pozdějším zákoně o rodině, když náš právní řád za rodinu považuje především rodinu založenou manželstvím. Od manželství se pak odlišuje vztah mezi mužem a ženou, kteří nejsou manžely, avšak žijí spolu a společně uhrazují své potřeby. Tento vztah je označován jako vztah mezi druhem a družkou, nesezdané soužití; někdy se používá i pojem faktické manželství, konkubinát. Zákon o rodině vztahy mezi druhem a družkou neupravoval - a stejně tak ani nový občanský zákoník.

Avšak některé jiné právní normy takovému vztahu přiznávají poměrně významné právní účinky. Jako trestní právník mohu uvést jako příklad trestní řád. Druh je v trestním procesu kladen manželu naroveň. „Neužije-li obviněný práva zvolit si obhájce a nezvolí-li mu ho ani jeho zákonný zástupce, může mu ho zvolit též druh. Druh obviněného má právo odepřít výpověď jako svědek. Svědek je oprávněn odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.“. Trestní stíhání pro stanovené trestné činy (např. neposkytnutí pomoci, ublížení na zdraví, znásilnění, ohrožování pohlavní nemocí, omezování osobní svobody, krádeže, porušování povinnosti při správě cizího majetku, poškozování cizí věci atd.) „…proti tomu, kdo je nebo v době spáchání činu byl ve vztahu k poškozenému druhem, lze zahájit a v již zahájeném trestním stíhání pokračovat pouze se souhlasem poškozeného…“. Druh rovněž může ve prospěch obžalovaného rozsudek napadnout odvoláním…

Pokud Vám jde o změnu nového občanského zákoníku v části 2 Rodinné právo, doporučuji Vám obrátit se na legislativního garanta civilního kodexu, tj. na Ministerstvo spravedlnosti ČR. Osobně jsem však přesvědčen, že s ohledem na shora uvedené se chystané novely občanského zákoníku této problematiky týkat nebudou…

Zdraví Mirek Antl