ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,83. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24.11.2014 14:32:33 - zemědělec

České zemědělství

Že české zemědělství jen přežívá, není žádnou novinkou, a já se ptám:
1, Proč? Kdo je za to odpovědný?
2, jak dát vzniknout novým pracovním místům v zemědělství?
3, jak podpořit naše potraviny?
4, proč je v takovém stavu, když dostávají stálé nějaké dotace a proč zrovna oni? Myslím, že je spousta dalších odvětví, která na tom nejsou dobře a takové podpory se jim nedostává

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

25.11.2014 9:56:28 - Jan Veleba
Zodpovědná za stav resortu jsou samozřejmě minulé vlády. A proč není stav zemědělství takový, jaký by zájem naší země potřeboval? Protože dlouhá řada vlád a jejích ministrů zemědělství o české zemědělství neměly zájem. Píše se rok 2014 a tato země nemá žádnou koncepci svého zemědělství.

Vznik pracovních míst je vázán zejména a především na stavy chovaných hospodářských zvířat a na pěstování speciálních a technických plodin – ovoce, zeleniny, chmele, brambor, lnu a cukrovky. U stavů hospodářských zvířat jsme šli na 45%, u chmele na polovinu, brambor na třetinu, lnu na nulu, atd. Důvod viz předchozí odstavec a tím zmizely pracovní místa v samotném zemědělství a v navazujících oborech (potravinářský průmysl, školství, agrární chemie, strojírenství, doprava atd). Odhaduji, že při rozumné potravinové soběstačnosti by v zemědělství a navazujících oborech mohlo být o 200 tisíc pracovních míst více.

Pokud se týká podpory našich potravin, tak jako zásadní vidím zpřísnit legislativu a nedovolit obchodním řetězcům klamání spotřebitele. Budete se divit, ale když se potravina doveze a tady v ČR pouze zabalí, tak se může deklarovat jako česká!

Ke čtvrtému bodu – zemědělci sami nejsou ve špatném ekonomickém stavu, oni se přizpůsobili (snížili stavy dobytka nebo je vůbec zrušili a omezili pěstování shora uvedených plodin). Doplácí na to stát dovozy potravin a sociálními dávkami nezaměstnaným, kteří by při rozumné politice mohli být zaměstnáni. Pokud se týká  dotací, tak ty dostávají všichni zemědělci EU a těžko si lze představit, že zrovna ti naši by je nedostávali. Pokud by se tak stalo, jako že to možné není, tak by se to projevilo v nárůstu cen potravin.