Čínská lidová republika otevřela četné sektory svého hospodářství reformám a soukromému průmyslu. Ale jádrem ekonomiky zůstávají státní podniky. Ostatní typy podnikání tu jsou, aby ekonomice vdechly pestrost a život. Vždy se říkávalo, že pokud bude Čína ovládat hlavní proud prostřednictvím státních podniků, tak její orientace bude správná.
Práce vězňů představuje přínos pro státní podniky v Čínské lidové republice. Tato práce žádným způsobem nepřispívá k zisku soukromému sektoru. V podstatě soukromé zisky omezuje, protože se jedná o soutěž se soukromě vlastněnými průmyslovými podniky. To je také v podstatě hlavní důvod kvůli kterému se soukromé subjekty ohánějí lidskými právy přes různé organizace pro lidská práva.
Zahraniční firmy sice platí zaměstnancům víc, ale nemohou soupeřit se státem v nabídce jiných hmotných lákadel jako například bytů či množství nově vydávaných akcií. Z toho důvodu soukromé podniky s vládou Spojených států vymýšlejí všemožné způsoby, jak těmto státním podnikům konkurovat, a to bohužel někdy i pod záštitou lidských práv a tzv. západní demokracie.
Když v provincii Kwangdong uhořelo 81 žen, protože byly zavřeny v továrně nebo zahynulo 60 dělníků v podniku, patřícímu hong-kongskému majiteli, tak práce vězňů podle pravidel „západní demokracie“ znamená porušování lidských práv, ale nemáte žádné právo neuhořet. Musíme maximalizovat zisky. Tomuto cíli je podřízeno včetně lidských práv.