Česká vláda tuto dohodu podpořila, protože se jedná o jeden z důležitých nástrojů k řešení migrační krize, který vychází z naší dlouhodobé priority - principu ochrany hranic a zastavení nelegální migrace.
Současně musí Evropa pokračovat v realizaci všech projektů, které nezávisle na Turecku posílí ochranu vnější hranice, včetně navýšení kapacit společné evropské pohraniční a pobřežní stráže.
Stejně intenzivně musí EU tlačit na dosažení mírové dohody v Sýrii a ukončení tamní války tak, aby mohlo dojít k návratu válečných uprchlíků.
Dohoda EU-Turecko je postavena na jasně daných povinnostech, které musí plnit obě strany. Evropa svou část dohody plní, a proto aktuální vyhrůžky z turecké strany nejsou na místě. Strašení občanů EU migrační vlnou a problematická situace migrantů se nesmí stát předmětem politického obchodu.
Za zásadní považuji pokračovat v otevřeném dialogu s Tureckem. V tomto dialogu musíme i nadále zdůrazňovat náš zájem na demokratickém Turecku, kde je respektována vláda práva a kde jsou dodržována lidská práva. Součástí tohoto dialogu jsou i přístupová jednání. Ta probíhají na základě jasně daných kritérií v konkrétních kapitolách. Plnění kritérií se velmi přísně posuzuje, včetně těch, které se tykají zásad právního státu a lidských práv. Uzavírání jednotlivých kapitol je podmíněno splněním pravidel a souhlasem všech členských států. I nadále budeme trvat na tom, aby jakákoliv jednání, která s Tureckem vedeme, probíhala podle těchto podmínek.