Spolu s ministryní práce a sociální věcí Michaelou Marksovou a vedením Úřadu práce jednal především o aktivní politice zaměstnanosti a opatřeních ke snížení počtu dlouhodobě nezaměstnaných.
Úřadu práce se daří snižovat počet nezaměstnaných, kteří jsou v evidenci déle než 12 měsíců. Jejich podíl mezi nezaměstnanými letos v říjnu klesl oproti říjnu 2014, kdy dosahoval 45,9 %, na 40,9 %. Celkově klesá nezaměstnanost a naopak se navyšuje počet volných pracovních míst.
„Máme nejnižší nezaměstnanost z celé Evropské unie. To je výsledkem dobré kondice české ekonomiky, ke které přispěla úspěšná hospodářská politika naší vlády. Navzdory nízké nezaměstnanosti je v evidenci Úřadu práce stále ještě 366 tisíc lidí. Musíme využít dobré kondice naší ekonomiky a dostat co nejvíce z těchto lidí zpátky na trh práce. Na to se nyní musí Ministerstvo práce a sociálních věcí prioritně soustředit a k aktivizaci nezaměstnaných použít všechny dostupné nástroje, včetně kontrolní činnosti. Pomoci může také novinka v podobě příspěvku na dojíždění pro dlouhodobě nezaměstnané. Minimální mzda začíná mít konečně po 3 letech soustavného zvyšování motivační roli, její růst ale musí dále pokračovat,"uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
Vláda premiéra Sobotky se zavázala ve svém programovém prohlášení ke stabilizaci Úřadu práce, který zdědila v dezolátním stavu. Schválila postupně navýšení počtu systemizovaných míst, což umožnilo mimo jiné intenzivnější a individuální práci s klienty a efektivnější fungování kontroly vyplácených dávek.
Mezi další opatření, které vláda prosadila na podporu zaměstnanosti, je navýšení minimální mzdy, příspěvek na podporu regionální mobility při přestěhování a dojíždění za prací či investiční pobídky na vytváření nových pracovních míst a rekvalifikace.
Poslanecká sněmovna nyní projednává novelu zákona o zaměstnanosti, která mimo jiné upravuje agenturní zaměstnávání, či novelu zákona pomoci v hmotné nouzi. Do budoucna se také plánuje další elektronizace činností Úřadu práce.