Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PS RE) se kromě humanitární situace na Ukrajině, důsledků teroristického útoku v Paříži, zabývalo a diskutovalo na svých výborech, frakcích a plénu také o pověřovacích listinách ruské delegace v souvislosti se stávající situací na Ukrajině.
Drtivá většina poslanců se rozhodla ratifikovat pověření ruské delegace a odmítla její vyloučení z této instituce s ohledem na nutnost podporovat dialog. Zároveň se rozhodla pozastavit její hlasovací práva a zastoupení v řídících orgánech Parlamentního shromáždění jako odsouzení pokračujícího porušování mezinárodního práva v souvislosti s Ukrajinou.
PS RE se chce k této otázce vrátit na svém dílčím dubnovém zasedání a bude uvažovat o znovuobnovení těchto práv, pokud Rusko učiní výrazný a měřitelný pokrok směrem k realizaci požadavků shromáždění.
V této souvislosti bych byla ráda, kdyby také ukrajinská strana přispěla svým dílem k řešení této situace a dala přednost diplomatickým jednáním před čistě vojenským řešením a především, aby se podařilo potlačit projevy neofašismu a národnostní nesnášenlivosti, které prezentují některé politické síly na Ukrajině.
V loňském roce jsme si připomínali 100 let od zahájení 1. světové války, v tomto týdnu jsme si na mnoha místech v Evropě připomněli 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim Rudou armádou, v letošním roce budeme slavit 70. výročí ukončení 2. světové války a já bych si moc přála, abychom na tyto pohnuté okamžiky dějin Evropy nezapomínali, hledali to, co nás spojuje a nevyhledávali to, co nás rozděluje...
Je bezpodmínečně nutné, abychom společně hledali efektivní řešení jakékoliv krize ohrožující mír v Evropě.