Mgr. Jana Černochová

  • ODS
  • ministryně obrany
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.05.2022 5:29:00

Vojenská policie má svou kapli a muzeum

Vojenská policie má svou kapli a muzeum

V pátek 6. května bylo za přítomnosti ministryně obrany Jany Černochové a náčelníka Vojenské policie brigádního generála Miroslava Murčeka oficiálně otevřeno nově vybudované muzeum a kaple Vojenské policie.

Mezi dalšími významnými hosty byli i brigádní generál Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu Praha nebo tvůrkyně designu dotyčných interiérů Ing. arch. Iva Veselá.

Slavnostní otevření zahájila ministryně obrany krátkým proslovem. „Věřím, že se najde hodně lidí, kteří sem budou rádi chodit. Budou se nejen těšit z toho, že se mohou dozvědět něco o vaší historii, ale najdou tu i duchovní útěchu tehdy, když ji budou potřebovat, což je ve vaší profesi velmi důležité," řekla ministryně obrany.

Vybudování těchto prostor inicioval již na počátku svého působení ve funkci náčelníka generál Murček. Když se konečně našlo vhodné místo, pozdržela realizaci koronavirová omezení. „Nakonec se vše zdárně podařilo, především díky vrchnímu praporčíku Zděnku Hanákovi, který vytvořil celý koncept muzea a hlavnímu kaplanovi podplukovníku Davidu Tomčíkovi, který se zasadil o koncept kaple,“ uvedl generál Murček.

„U naší složky chyběl ucelený prostor, který by mapoval tradice, historii i novodobé aktivity našeho sboru,“ vysvětlil vrchní praporčík Hanák. Přestože se nejedná o velkou expozici, dokumentuje počátky Vojenské policie od historických kořenů tehdejšího polního četnictva, přes období poválečné, po vzniku Československa až do období novodobé historie.

Samotné artefakty zapůjčil muzeu Vojenský historický ústav Praha, který pomohl i s grafickou podobou a zhotovením textových a obrazových panelů. Mezi nejzajímavější exponáty patří motocykl ČZ175 z roku 1936, který sloužil polnímu četnictvu. Vystavena je i řada fotografií, uniforem a dalších předmětů z působení Vojenské policie nejen v České republice, ale také v zahraničním nasazení.

Muzeum ani kaple nejsou přístupné veřejnosti, jsou určeny primárně po členy sboru. „Kaple bude sloužit hlavně jako místo určené pro duchovní zastavení příslušníků Vojenské policie a pietní vzpomínku na naše padlé. Počítá se také s pořádáním kulturních akcí a vzájemných setkání,“ vysvětlil podplukovník David Tomčík. 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama