„Rekonstrukce Císařských lázní je obří zakázkou, která nemá v Karlovarském kraji obdoby. Jedná se projekt, na který se čekalo více jak dvacet let. Mnoho let se připravoval. Jen Karlovy Vary utratily za změny v projektu 65 milionů. Nekonečně se pak projednával, schvaloval a řešil po finanční stránce. A nakonec se hlavně díky úsilí předchozí vlády kraje začal realizovat,“ popisuje genezi Císařských lázní poslankyně a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová.
Právě ona stála za přípravou celého projektu. Jenže politický kolotoč se po podzimních volbách začal točit jiným směrem a kroky nové vládní koalice ji hodně znepokojují.
„Revitalizace objektu Císařských lázní probíhá už rok a půl. Máme na stavbu kladné závazné stanovisko orgánu památkové péče, máme pravomocně vydané stavební povolení, máme podepsanou smlouvu o dílo se zhotovitelem, máme vydané rozhodnutí o dotaci a jasný termín, kdy musí být rekonstrukce dokončena. A to na začátku roku 2023. Místo toho, aby proces rekonstrukce současné krajské vedení pouze kontrolovalo, začíná celý výsledek nebezpečně komplikovat,“ pokračuje dále opoziční zastupitelka.
Ve hře je změna projektové dokumentace. Pravděpodobně změna termínu dokončení celé zakázky a bohužel i riziko vracení 400 milionové státní dotace. Zároveň možná i vysoké pokuty za porušení zákona o veřejných zakázkách, nedodržení dotačních podmínek a stanovené lhůty realizace.
Tým, sestavený hejtmanem Kulhánkem, totiž mění navrženou a schválenou prosklenou střechu za neprosklenou a připravuje další úpravy projektu, který je bedlivě sledován nejen poskytovateli dotace, ale památkáři a dalšími orgány. To vše jen na základě pouhých domněnek, že postupuje správně a že získá kladné stanovisko dotčených orgánů.
Vláda kraje nemá na stole ani jeden schválený dokument, o který by se mohla opřít. Vše je imaginární, nepodložené, neověřené a mnohdy na hraně logické úvahy. Podle opozice to může mít pro kraj fatální následky. „Opravdu vás prosím, abyste neriskovali a vrátili se k původnímu zadání a rekonstrukci Císařských Lázní dokončili podle původních schválených dokumentů a termínů. Každé, byť i drobné pochybení nás jako kraj může stát stovky milionů korun, což si vzhledem k rozpočtu kraje nemůžeme dovolit,“ žádala na zastupitelstvu vládnoucí koalici Mračková Vildumetzová.
Nic ale nezmohla. Vláda Karlovarského kraje nebere její apely vážně a vydává se cestou experimentu, který může skončit obrovským finančním fiaskem a celostátní ostudou. „Chtěla jsem, aby pan hejtman převzal za projekt plnou zodpovědnost a to včetně toho, aby v případě nezdaru dal svou funkci k dispozici. Odmítl to, což mě ale konkrétně u něj nepřekvapilo. V minulosti už selhal několikrát. Svědčí o tom například prázdná kasa karlovarského magistrátu, kde působil osm let. Takže si i tentokrát nechává otevřená zadní vrátka, jak už se to za ty roky v politice naučil,“ dodává Mračková Vildumetzová.