Mírová jednání
Ohledně budoucnosti mise Resolute Support v Afghánistánu jsou země NATO jednotné. Vše závisí na pokroku probíhajících mírových jednání. „Společně jsme přišli, společně odejdeme. Z úst amerického ministra Shanahana nezaznělo nic, co by naznačovalo předčasné stažení jejich sil. Pokud ke snižování dojde, tak na základě dohody mezi spojenci. Čeští vojáci plní dál úkoly v souladu se schváleným mandátem,” shrnul Lubomír Metnar.
Ministři také schválili další balík opatření, které posílí schopnost NATO ubránit své členy a odradit jakékoli protivníky od případného útoku. Nejdůležitější z nich je Iniciativa připravenosti sil, tzv. 4x30. Jejím cílem je posílit schopnost rychlé alianční reakce v krizové situaci. NATO bude mít k dispozici nejpozději do 30 dnů od politického rozhodnutí 30 pozemních praporů, 30 bojových letek a 30 bojových plavidel.
Bezpečnostní riziko
Během jednání byla pozornost věnována i Číně. Té je třeba podle řady spojenců věnovat větší pozornost, protože představuje bezpečnostní riziko zejména v oblasti informační a komunikační infrastruktury, včetně budování sítí 5G.
Nad rámec ministeriády se uskutečnila i schůzka deseti zemí zapojených pod kanadským velením do Posílené předsunuté přítomnosti (eFP) v Lotyšsku. „Naši vojáci působící v Pobaltí (pozn. 55 v Lotyšsku, 230 v Litvě) odvádějí skvělou práci. Letos na podzim navíc převezmeme s gripeny odpovědnost za ochranu vzdušného prostoru našich baltských spojenců,” uzavřel ministr obrany.