Hlavní připomínka ČR se týká navržených dat účinnosti, kdy zejména pro osobní a lehká užitková vozidla nebude dostatek času na přípravu, testy a přeschválení typu. Navržené dva roky na zavedení normy také neodpovídají tomu, že právní rámec bude úplný až po přijetí příslušných prováděcích předpisů.
Norma Euro VII klade nové požadavky i na elektrická vozidla, jako je např. aplikace OBM (On- Board-Monitoring), životnost baterií, měření emisí z brzd a oděr pneumatik, což může způsobit zdražení vozidel. „Pro přechod k elektromobilitě je pro nás zásadní zajistit cenovou dostupnost elektrických vozidel. Proto žádáme a navrhujeme odložení aplikace uvedených požadavků a jejich zmírnění,“ připomněl ministr Kupka.
ČR bude usilovat o změny náběhu příslušných požadavků a nastavení takových termínů účinnosti předpisu v návaznosti na přijetí všech prováděcích předpisů, které odpovídají realistickým možnostem sektoru, a rovněž požadovat úpravu některých parametrů zkoušek v reálném provozu. „Požadavky by měly být upraveny tak, aby bylo možné zajistit jejich plynulé splnění, v návaznosti na probíhající technologický vývoj, odpovědný přístup ke správě veřejných rozpočtů a pokud možno bez zásadních sociálních dopadů na společnost. Cesta k ještě šetrnějším autům musí být sjízdná a nepoškozovat evropský autoprůmysl,“ zdůraznil ministr Kupka.
Evropské kosmické aktivity na jednom místě v Praze mají smysl a šetří prostředky
Ministr dopravy dnes jednal o s komisařem Bretonem i o rozvoji Agentury EU pro Kosmický program (EUSPA) se sídlem v Praze. „Na družicových systémech dnes závisíme více, než kdykoliv dříve. Proto považuji za důležité, aby EUSPA se sídlem Praze pracovala na uplatnění Kosmického programu EU v praxi, jeho provozu a bezpečnosti s maximální efektivitou,“ shrnul Martin Kupka.
Jednání se věnovalo zejména umisťování zvažovaných nových či záložních infrastruktur EUSPA. Aby byl výkon činností i financování agentury efektivní, svěřované úkoly by dle Kupky měly primárně mířit do sídla agentury, jak je to obvyklé u ostatních Unijních agentur nebo do některé ze stávajících infrastruktur v členských státech, pokud svěřovaný úkol přímo souvisí s úkoly takého centra.
„Další fragmentace činností agentury, které se již dnes, kromě jejího sídla, vykonávají v dalších 11 centrech, by již mohla být na úkor její výkonnosti a to si v dnešní vypjaté době nemůžeme dovolit,“ doplnil ministr.
Proto v rámci podpory rozvoje Unijních kosmických aktivit zajistila vláda ve spolupráci s hl. m. Prahou novou budovu v širším centru Prahy, do níž se bude rozšiřující se EUSPA stěhovat. Budova „Nová Palmovka“ bude EUSPA k dispozici po dokončení stavebních prací a dalších úprav v roce 2025.
Z jednání s komisařem Bretonem dále vyplynulo, že aktivity EUSPA se budou v Praze dále rozšiřovat.