Mladá generace nezná slova hymny a neumí je interpretovat, starší naopak připojuje za českou hymnu ještě: Nad Tatrou sa blýská. To, že hymnu sloužil v roce 1834 dramatik Josef Kajetán Tyl, ví pouze starší lidé. A na autora hudby se výzkumníci raději neptali.
Za naprostý propadák lze označit určení naší trikolóry. Většina Čechů si plete českou a slovenskou trikolóru. Bílá, červená a modrá nebo bílá, modrá, červená? Slovenská trikolóra má modrou barvu uprostřed. Výsledek výzkumu: 56 procent dotázaných se netrefilo a českou trikoloru nepoznalo.
A co naše národní symboly? Při jiné anketě Mf Dnes všechny české národní symboly nevyjmenoval nikdo z oslovených politiků – vlajka, státní barvy, velký a malý znak, hymna, prezidentská zástava a pečeť. Státní symboly si pleteme. Proto někteří oslovení politici raději v průběhu ankety zavěsili telefon a hráli si na mrtvé. Také odpověď.
Co dělá nás Čechy samostatným a hrdým národem, za který bojoval Tomáš Garrigue Masaryk a tisíce našich legionářů za něj položilo život? Pokud si odpovíme hymnou a státními symboly, tak není co řešit. Pokud ne, stane se z nás národ bez identity. A to snad nikdo z nás nechce.
Přeji hezký den a veselou mysl!