Erupce islandského vulkánu Eyjafjallajökull vyřadila z provozu letecký provoz v Evropě. Nikdo neví na jak dlouho.
Přerušení provozu může trvat dny, ale i měsíce, či roky. I když se situace zlepší, její opakování je velice pravděpodobné. Tento jev bude mít na letecký průmysl značný dopad. Letiště bez leteckého provozu jsou k ničemu. Letadla, která nemohou létat také. Vzroste podíl lodní a železniční dopravy.
Činnost sopek nám jasně ukazuje nepatrný význam člověka ve vztahu k planetě. Sopka už vychrlila za pár dnů více exhalací a plynů než celý evropský průmysl za několik let.
( http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2010030016 )
Měli bychom zapomenout že „poručíme větru dešti“ a přemýšlet více o tom, jak se klimatickému a seizmickému vývoji přizpůsobit. Katastrofické scénáře, které předpokládají zaplavení pevnin a ostrovů se časem jistě vyplní. Nezáleží přitom na člověku. Ten může stavět maximálně hráze. Vždyť i území dnešní Prahy, bylo kdysi na dně oceánu. Země je geologicky živá planeta, s tím je nutné počítat.
Optimisticky vidím poptávku po konstrukci letadla, či vzducholodi schopné létat i ve vulkanickém prachu. Překážky jsou od toho, aby se překonávaly. Je zbytečné se jimi strašit a čekat na spásu.