07.03.2011 18:52:12
Vojenský zásah v Libyi by musela schválit OSN
Vojenský konflikt v Libyi již přinesl mnoho obětí a v každém případě vyžaduje aktivní přístup mezinárodního společenství včetně potřebné humanitární pomoci.
Vojenský konflikt v Libyi již přinesl mnoho obětí a v každém případě vyžaduje aktivní přístup mezinárodního společenství včetně potřebné humanitární pomoci. Pokud by se konflikt rozšiřoval, nelze vyloučit ani zvážení mezinárodní vojenské akce. Ovšem pokud by k podobné akci mělo dojít, bylo by to možné pouze na základě příslušného mandátu OSN. Jakékoli obcházení mezinárodního práva by neslo velká rizika a těžko kontrolovatelné politicko-vojenské důsledky. Neblahé zkušenosti mezinárodního společenství z nedávné minulosti by měly být dostatečným varováním.
Vítáme jmenování bývalého jordánského ministra Abdalláha Chattíba zvláštním vyslancem OSN pro Libyi, který má na místě zhodnotit humanitární situaci. Podobně potřebná je i činnost expertní skupiny EU, která už pracuje v Libyi za stejným účelem.
Základním předpokladem pro mírové a politické urovnání v Libyi je ovšem ukončení vojenských akcí proti civilnímu obyvatelstvu a rezignace a odchod Muammara Kaddáfího a jeho nejbližších rodinných příslušníků a spolupracovníků ze země.
Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD a stínový ministr zahraničí
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout