Sociální demokracie

Svoboda, solidarita, spravedlnost.
  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.11.2011 17:02:35

František Bublan k rozhodnutí Ústavního soudu

František Bublan k rozhodnutí Ústavního soudu

František Bublan k rozhodnutí Ústavního soudu o povinnosti pro příslušníky bezpečnostních sborů odpracovat 150 hodin bez nároků

Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu o tom, že povinnost  pro příslušníky bezpečnostních sborů odpracovat 150 hodin bez nároku na mzdu není protiústavní mnoho policistů nepotěší a zhasí naději na lepší ohodnocení jejich práce a nasazení. Útěchou budiž skutečnost, že rozhodnutí tohoto nejvyššího zákonodárného sboru nebylo jednomyslné a čtyři soudci si vyhradili právo na jiný názor.

Ústavní stížnost byla založena na ustanovení § 112odst.2 zákona, kde se praví, že „příslušníkovi je služební příjem stanoven s přihlédnutím k případné službě přesčas v rozsahu 150 hodin ročně“. Takový byl úmysl zákonodárce, aby výjimečné, tedy případné potřeby bezpečnostních sborů, tedy policistů, hasičů, celníků a vězeňské služby byly řešeny přesčasovou prací bez nároku na mzdu. Připomínám, že to bylo v době, kdy průměrný plat např. policisty byl 33.000,- a počet policistů byl asi 47.000. Dnes je situace diametrálně odlišná. Průměrná mzda klesla na 29.000,- (u většiny řadových policistů se mzda pohybuje kolem 23.000), počet policistů na 41.000 a z případné služby přesčas se stal pravidelný systém. Příslušníci bezpečnostních sborů jsou pravidelně rozepisováni do měsíčních plánů už s přesčasovými hodinami, kterých místo aby ubývalo, tak přibývá. Důvod je jednoduchý, příslušníků je málo, služby se musí naplnit a výkon zajistit. U některých bezpečnostních složek se stává, že již v polovině roku mají někteří příslušníci rozsah přesčasů 150 hodin naplněn, následuje příjemnější období proplácení dalších přesčasů, to však vede k tomu, že někteří odpracují až dva měsíce v roce navíc. Následky se mohou projevit v nedostatečném výkonu a přetížení a také v projevech zdravotních, sociálních a rodinných problémů.

Dlužno dodat, že některé bezpečnostní složky nemají takovou potřebu vyplňovat personální nedostatky přesčasovou prací a zde potom vzniká nespravedlnost mezi těmi, kteří musí pracovat zadarmo a těmi, kteří nemusí a přitom mají stejnou mzdu. Je zde narušeno právo na spravedlivou odměnu, je zde jasný rozpor s článkem 4 Evropské  sociální charty.

Soudce-zpravodaj Stanislav Balík vyjádřil, kromě negativního sdělení i názor, že je na zákonodárcích, aby případné nespravedlnosti v zákoně změnili. Nezbývá nám nic jiného, než respektovat nález Ústavního soudu a připravit takovou změnu zákona, aby nebylo možné vykládat současné znění zákona v systémové zneužívání některých příslušníků. 

František Bublan, předseda Výboru pro obranu a bezpečnost


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama