Podoba, v jaké Evropská komise schválila podobu české státní finanční podpory výstavby případného pátého bloku v jaderné elektrárně Dukovany, je pro ČR zcela nevýhodná a povede k dalšímu růstu cen elektrické energie pro české spotřebitele.
Dle rozhodnutí Evropské komise tento náš nový jaderný zdroj nesmí vytlačovat z elektrizační soustavy výrobu z tzv. obnovitelných zdrojů energie.
Jde jednoznačně o požadavek dokládající upřednostňování dodávek elektřiny z dotovaných německých větrných a fotovoltaických elektráren na úkor České republiky, jejích občanů a firem.
Pokyny Evropské komise rovněž naprosto vylučují jakoukoli návratnost vložené investice do tohoto jaderného bloku. Evropská komise také zkrátila dobu trvání přímé státní finanční podpory tohoto zdroje z 60 na 40 let, což přinese vyšší výrobní náklady a vyšší koncové prodejní ceny elektrické energie.
Evropská komise nám dále nařizuje prodávat 70 % elektřiny vyrobené z tohoto nového zdroje přes evropskou lipskou komoditní burzu, a to po celou dobu jeho životnosti - až do roku 2096. Přičemž ČR původně žádala o to, aby elektřinu vyrobenou z tohoto z nového zdroje vykupoval státní obchodník, který by ji pak levně prodával českým zákazníkům, což byl původně návrh hnutí SPD.
Tento příklad jasně ukazuje, jak členství v EU v její současné podobě zásadním způsobem ekonomicky poškozuje ČR a její občany, a to i na několik generací dopředu. Je nepřijatelné, aby o podobě financování výstavby českých jadernách zdrojů rozhodovala Evropská komise!?!?
Kvůli energetické politice EU, včetně tzv. Green Dealu, máme již delší dobu i nejvyšší ceny elektřiny dle přepočtu na paritu kupní síly pro konečné spotřebitele v celé EU, přestože naše výrobní náklady na elektřinu jsou jedny z nejnižších a ČR je exportérem levné elektřiny.
Rozhodnutí Evropské komise zásadním způsobem ohrožuje ekonomickou smysluplnost rozvoje sektoru jaderné energeticky v ČR.
Za této situace se jasně ukazuje, že požadavek hnutí SPD na vypsání referenda o dalším členství ČR v EU je plně legitimní a velice aktuální.