Vláda Sněmovnou protlačila korespondenční volby. Opoziční tábor prohrál. Trvají vaše obavy a odpor vůči této změně? Nepřesvědčily vás vládní argumenty?
Vládní argumenty mě zcela jistě nepřesvědčily. Celá tato anabáze je neuvěřitelnou ukázkou poklesu úrovně demokracie v České republice. Je potřeba si uvědomit hlavně to, že neprohrála opozice, ale prohrála demokracie a právní řád České republiky. Měli bychom se shodnout na tom, že chceme, aby volby byly férové, svobodné, tajné bez jakýchkoli manipulací a podvodů. Korespondenční volba je institutem, který tuto Pandořinu skříňku otevírá, a vnímá to každý, kdo je schopen normálního uvažování.
Dokumentuje to fakt, že vláda nepředložila ve Sněmovně návrh jako vládní, ale jako návrh skupiny poslanců. Zcela úmyslně se tím vláda vyhnula připomínkovému řízení, zcela úmyslně se vyhnula tomu, aby se k návrhu vyjadřovala legislativní rada vlády. V rámci sněmovního projednávání pak navíc došlo ke zkrácení rozpravy a vláda prostě opozici neumožnila o návrhu svobodně diskutovat, jak to garantuje zákon. Takto bych mohl pokračovat. Vláda prostě udělala všechno pro to, aby se k návrhu korespondenční volby mohl vyjádřit co nejmenší počet lidí. Je to velmi smutná vizitka současného vládnutí kabinetu Petra Fialy.
Pokud jde o Petra Fialu, který schválení této normy velmi uvítal a sděloval, že tím vláda plní sliby, našlo se jeho vyjádření z roku 2020. Fiala před čtyřmi lety napsal, že „korespondenční volba představuje riziko a přináší obavy o regulérnost voleb“. Jak si tento výrazný obrat vysvětlujete?
Akrobatické přemety Petra Fialy v jeho názorech jsou poměrně známé. Neudrží svůj názor ani dva roky a říká věci podle toho, jak se mu to hodí. Tehdy měl Petr Fiala s korespondenční volbou pravdu a ukázalo se to nejen ve Spojených státech, ale i v Rakousku a jinde. Všude, kde je zavedena korespondenční volba, téměř vždy nastane nějaký podvod. Před několika týdny se to stalo v Texasu, kde na to upozornil guvernér Greg Abbott. Zavádět korespondenční volbu v momentě, kdy je předmětem celé řady pochybností a byla v mnoha případech zneužita k podvodnému hlasování a sčítání hlasů voličů, je mimo rámec normální demokracie. Jak jsem řekl, už ta procedura schvalování dokazuje, že se vláda chtěla vyhnout debatě o ústavnosti této změny.
Před týdnem se odehrála dlouhá a vyostřená debata na sněmovním bezpečnostním výboru k výsledkům šetření masakru na FF UK loni před Vánoci. Může být veřejnost spokojena se závěry šetření?
To v žádném případě. Je to největší skandál v historii České republiky. Když vidíme jednu nejasnost vedle druhé, opakované lhaní a upravování skutečností podle toho, jaké informace se zrovna na veřejnost dostaly, tak je absolutně neakceptovatelné, aby policejní prezident a ministr vnitra byť jen jeden další den pokračovali ve svých funkcích. Salámovou metodou se neustále dozvídáme nové a nové skutečnosti.
Ministr Rakušan nejprve říkal, že zákrok byl perfektní a není na něm co vyšetřovat. Následně jsme se dozvěděli, že střelec vstoupil do budovy mnohem dříve, než byla původní informace. Nejnověji jsme zjistili, že policisté do budovy vstoupili minutu po střelci. K tomu tvrdili, že kamerový systém filozofické fakulty je zastaralý a vyžádání záběrů by trvalo několik hodin. Přitom už dnes díky sdělení bezpečnostního konzultanta FF UK víme, že tomu tak není a kamerové záznamy mohli mít policisté v reálném čase, pokud by si je vyžádali. Pravděpodobně by tak na záběru viděli vstupujícího Davida Kozáka do budovy, mohli tam okamžitě přesunout veškeré policejní jednotky a zabránit masakru. To je přece holý fakt. Jenže oni o tom celého půl roku lhali. Proto není jiná varianta, než aby padl policejní prezident, padl ministr vnitra, a pokud neodstoupí a premiér ho neodvolá, aby padla celá vláda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka