Kvalitní život musí stát nad zájmy restauratérů a pořadatelů kulturních akcí! Věci veřejné nepodpoří návrh novely k rušení nočního klidu a to jak na státní, tak ani na regionální úrovni. Probíhající debata o možném posunutí nebo dokonce zrušení nočního klidu postrádá názor dotčených. Ani stávající úprava neochrání obyvatele před hlukem a riziky z toho plynoucími. Rušení považujeme za populistické gesto nahrávající skupině, která na posunutí nebo zrušení norem chce profitovat.
Stávající hlukové limity jsou brány jako něco striktního a nezlomitelného. Přitom na mnoha místech dochází k jejich pravidelnému porušování. „Preferuji cestu výjimek, které si definují sami obce. Rozhodně nejsem pro zrušení či posun nočního klidu ze současné 22 hodiny a to jak z pozice zastupitelky Prahy 1, tak z pozice poslankyně. Dlouhodobé negativní účinky hluku jsou všeobecně známy a já nepodpořím zákon, který by zhoršoval kvalitu života na úkor podnikatelských zájmů, kterým jde především o zisk,“ sdělila své stanovisko předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová.
To poslední co Praha 1 potřebuje je navýšení hluku. „Stačí, že přes Václavské náměstí vede dopravní tepna a samotné Václavské náměstí kvůli množství heren, kasin a diskoték nepatří mezi nejklidnější místo. Důsledkem je, že zde lidé nechtějí bydlet. Dokážu si představit, že některé kulturní akce získají výjimku, ale nevidím důvod dělat z toho pravidlo,“ komentovala záměr dále Klasnová.
Ochrana před hlukem je v Praze i tak nedostatečná. Nejde jen o centrum, ale i okrajové části Prahy. „Podpora tohoto návrhu je značně nesystémová. Na jedné straně se omezuje rychlost na silnicích, právě z důvodu snížení hluku, a na straně druhé budeme jiný zdroj rušení podporovat,“ poukázala na problematiku šéfka klubu VV a zastupitelka pro Prahu 1.
V případě schválení hrozí častější výjezdy policie k případům nadměrného hluku a výtržností než v současnosti. „V konečném důsledku bude tento krok ekonomicky a administrativně náročný a bude stát daňové poplatníky další peníze. Dotčeným těžko vysvětlíte, že nyní je povolen hluk o dvě nebo tři hodiny déle, “ uzavírá Klasnová.
Světová zdravotnická organizace považuje za zdraví nebezpečné hodnoty nad 42 decibelů, hodnoty 55 a více decibelů pak pokládá za nebezpečné pro zdravý spánek. Problematika hluku má i další kontext. Tím je bezpečnost a klid v regionech, kde byly v nedávné minulosti nepokoje. „Nedokážu si představit, že na Šluknovsku posuneme noční klid. Jedinci, kteří jsou nyní postihováni policií za rušení nočního klidu a vandalství by se jedním podpisem stali legálním koloritem. Pak by veškerá snaha vedoucí k nápravě situace přišla na prázdno a mohli bychom očekávat další protesty. Tentokráte za právo na klid. Již nyní se chystají další protesty, protože vláda k situaci přistupuje vágně,“ dodává k problematice Radek John.
„Pokud by novela skutečně prošla, budou na severu Čech další výdaje na policii a v důsledku větší návštěvnosti heren se zvýší i kriminalita. Pokud někdo chce liberalizovat hluk pro své ekonomické zájmy, podpoří veškeré negativní patologické jevy ve společnosti,“ uzavřel předseda Věcí veřejných.