Skutečnost je však taková, že ani po uplynutí sto dnů ve funkci ministra vnitra nebyl schopen v této oblasti předložit žádnou koncepci. Jediným opatřením byl protikorupční manuál pro občany a manuál proti korupci určený policistům. Oba materiály poskytují rady policistům i občanům, jak postupovat při zjištění, že někdo požaduje úplatek. Policisté se z něj zase dozví, jak by měli řešit korupční případy. Žádná konkrétní opatření v podobě strategie boje s korupcí předložena nebyla. Přitom by bylo potřeba se v oblasti boje s korupcí zaměřit zejména na lepší koordinaci jednotlivých útvarů, které se zabývají danou problematikou. Zejména Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Národní protidrogové centrály a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. V této souvislosti vytvořit Národní kriminální úřad s celorepublikovou působností. Dále pak zabránit úniku informací směrem k organizovanému zločinu. Přijmout v této oblasti komplexní a systémová opatření na základě důkladného vyhodnocení stávající praxe.
V rámci takzvaných nelegislativních nástrojů boje s korupcí jsem názoru, že je třeba zkonkrétnit systém prevence a dalšího vzdělávání zástupců orgánů ČR zabývajících se prosazováním práva. Tato potřeba je v řadě dokumentů uváděna, ale opět bohužel pouze v obecné rovině.
KSČM již v době, kdy se projednávala reforma Policie ČR, tato opatření navrhovala. Pravicovými poslanci však schválena nebyla. KSČM je přesvědčena, že tato opatření by spolu s některými dalšími, která byla uvedena v protikorupčním balíčku minulé vlády, vedla k řešení neuspokojivého stavu v oblasti korupce.
Zdeněk Maršíček, stínový ministr ÚV KSČM pro resort vnitra