KSČM již v době, kdy se projednávala reforma Policie ČR, navrhovala „zeštíhlení“ Policejního prezídia s tím, že by mohlo dojít k posílení tehdejších krajských správ nebo okresních ředitelství. Navrhovali jsme také změnu struktury a řízení policejních útvarů s celorepublikovou působností tak, aby byla zachována jejich samostatnost. Současná snaha o sloučení těchto útvarů, zejména pak Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Národní protidrogové centrály, by však mohla vést ke zhoršení výslednosti obou útvarů. Složitá by byla práce s poznatkovým fondem a také práce s utajovanými informacemi. Přitom Národní protidrogová centrála dlouhodobě dosahuje velmi dobrých výsledků. Má-li být rozhodujícím důvodem ke sloučení těchto útvarů výsledek kontroly u ÚOOZ, kdy se má zjistit jeho výslednost za posledních deset let, je třeba si uvědomit, že na řízení tohoto útvaru se také v hodnocené době podílel současný ministr vnitra. Měl by tedy mít za případné nedostatky zodpovědnost i on sám.
Rovněž tak sloučením ÚZČ, kde dochází k práci s citlivými informacemi, a ÚSČ SKPV vzniká nebezpečí úniku těchto informací.
KSČM z těchto důvodů považuje předložené návrhy úsporných opatření za unáhlené a nezodpovědné, protože budou mít negativní dopady jak na práci Policie ČR, tak na bezpečnost občanů. Opakovaně zdůrazňujeme, že řešením situace v Policii ČR by se měla neprodleně zabývat Vláda ČR.
Zdeněk MARŠÍČEK, stínový ministr KSČM pro resort vnitra