Rozsah tzv. nezbytných potřeb je výsledkem historického vývoje a závisí na kulturní úrovni dané země, na tom, za jakých podmínek, s jakými zvyky a životními nároky se na daném místě vytvořila třída námezdních dělníků.
„Na rozdíl od ostatního zboží obsahuje tedy určení hodnoty pracovní živel historický a mravní. Avšak pro určitou zemi v určitém období je průměrný okruh nutných životních prostředků dán.“ (Marx, Kapitál I. str. 114)
Zatímco dříve političtí ekonomové tvrdili, že k nezbytným životním prostředkům přistupují životní prostředky potomstva, náhradníků, děti dělníků a budoucí námezdní pracovní síly, tak v současnosti rostou některé nezbytné životní náklady neuvěřitelně nahoru, viz. nájemné bydlení, a proto někteří lidé nemají ani na nezbytné prostředky jako je potomstvo (snižuje se porodnost v ČR).
Za současnou zhoršenou ekonomickou situaci (pro námezdní pracovní sílu) v ČR – tedy snižování porodnosti a zvýšený výskyt exekucí mohou tyto dva faktory:
Cena majetku (nájmy a bydlení) roste rychleji, než cena práce (mzdy a platy) a námezdní pracovní síle nezbývá dostatek finančních prostředků pro rodinné záležitosti,
Podle agentury Medián si Češi nejčastěji půjčují zejména na životně nezbytné věci, jako je nájem, energie či spotřebiče.
Zatímco dříve političtí ekonomové v případě reprodukce pracovní síly počítali i s reprodukcí rodiny, tak v současnosti to vypadá, že liberální ekonomové se snaží porodnost nahradit zahraničními imigranty (samozřejmě na úkor českých rodin).