„V posledních měsících se na nás obrátily desítky podnikatelů ohledně praktik konkrétní firmy. Asi nejznámější katalogový podvodník je v současné době firma ES katalog. Ta se v telefonátech živnostníkům snaží vyvolat dojem, že jde o Seznam.cz. To, že je někdo obětí jejich manipulativního a kolikrát lživého a podvodného jednání není jeho chyba, je to systém. A ten systém je nelegální, jen se mu ne všichni mohou bránit. Dle nás je důležité se do situace, kdy se musíte bránit vůbec nedostat, proto o tomto tématu chceme mluvit a před katalogovými podvody varovat,” uvedla k problematice poslankyně Barbora Urbanová (STAN).
Katalogové podvody spočívají v tom, že si podvodníci účtují vysoké částky za jakousi maketu reklamy oslovené firmy ve zcela bezvýznamném katalogu, přičemž k získání souhlasu s propagací zneužívají klamavé praktiky a manipulaci. Jedinou cestou k úspěšné obraně je odmítnout platnost smlouvy od samého počátku a v tomto odmítání vytrvat.
„Katalogový podvod je novodobé výpalné, kde pouze nátlak fyzický je nahrazen nátlakem právním. Neobviňujte sebe - to je podobný nesmysl jako obviňovat ze znásilnění znásilněnou osobu. Nenaletěli jste z hlouposti - v minulosti naletěli jiní kabrňáci, např. Policejní prezidium nebo Nejvyšší správní soud. Naletěli jste proto, že se o to druhá strana, vedena nepoctivým úmyslem, velmi sofistikovaně snažila. Katalogoví podvodníci dobře vědí, že pokud se budete bránit, nemohou nad Vámi vyhrát, a to ani u soudu - jen spoléhají na to, že to nevíte Vy. Katalogové podvody jsou živeny pouze strachem. Strach je tedy v těchto případech - řečeno slovy klasika - to jediné, čeho je nutné se opravdu bát," shrnul advokát David Ondrejkovič.
V tomto případě je zásadní informovat zejména veřejnost. Přehledný popis informací, jak se bránit a co v podobných situacích dělat, najdete na webové adrese ZDE.
„Měla by existovat větší ochrana podnikatelů. Proto jsme se v praxi začali obracet na orgány činné v trestním řízení. Naráželi jsme na to, že si policie nebyla schopna spojit poškozené,” popsal problém, který boj proti šmejdům komplikuje, advokát Petr Němec.
Vůči nepoctivým podnikatelům nabízí ochranu například i institut hromadného řízení, jehož cílem je ochrana spotřebitele, efektivita soudního řízení nebo působit na tzv. ekonomické šmejdy. Ti se podle předpokladu budou snažit vyvarovat případným hromadným řízením.
Zákon a to, jak bude fungovat v praxi, momentálně řeší poslanec Josef Flek (STAN): „Zákon o hromadných řízeních musíme schválit nejen proto, že jsme vázaní evropským právem, ale především pro ochranu spotřebitelů. Setkáváme se často s názorem, že když je o nízkou finanční částku k vymáhání, tak to nemá smysl. Nesouhlasím. Chci, aby spotřebitelé se nebáli ozvat, i když jde jenom o pár stovek nebo tisíc. Při přípravě zákona chci klást důraz na obě možnosti hromadných žalob: jde o aktivní přihlašování spotřebitelů neboli opt-in, i pak tzv. opt-out, kdy jde o obsažení všech dotčených. Ti budou mít možnost se případně odhlásit, pokud se nebudou chtít účastnit na nákladech řízení."
Zákon by mohl koncentrováním pohledávek i soudů do jednoho místa a pod jednou spisovou značkou pomoci k efektivnějšímu výkonu spravedlnosti v České republice. Vznikl by proto rejstřík hromadných řízení. Současně návrh myslí i na samotné podnikatele.
„Abychom zabránili možné šikaně, bude mít hromadné řízení dvě části: v první fázi bude soud zkoumat, zda-li jsou vůbec splněné podmínky pro žalobu; a ve druhé fázi bude rozhodovat o samotném obsahu. Zároveň žalobu budou moci podat pouze léty ověřené právnické osoby: spotřebitelské organizace, které se již vyznají v dané problematice a existují déle než např. jeden rok. Tím zabráníme vzniku účelových organizací," dodal Flek.