Na více než čtyřicet tuzemských klinik umělého oplodnění, které ročně utrží více než tři miliardy korun, čekají světlé zítřky. A jakou to má souvislost s premiérem? Fond, který spravuje premiérův majetek, má na trhu umělého oplodnění asi čtyřicetiprocentní podíl. Premiér Babiš by se tedy neměl účastnit přípravy, předkládání, projednávání ani schvalování uvedeného záměru na vládě. Ani by neměl dávat najevo svůj názor na tento návrh. Jinak se dostane do tak velkého střetu zájmů, že Čapí hnízdo proti tomu bude bezvýznamná epizoda.
Není to však jen stát, kdo platí tržby reprodukčních klinik. Více než třetinu trhu tvoří cizinky. Proč se za oplodněním trmácejí do Česka? Vedou je k tomu legislativní překážky v jejich zemi, kratší čekací doby, dobrá pověst této části českého zdravotnictví, ale hlavně násobně nižší ceny, než ve vyspělých zemích.
Evropa má nejstarší a současně nejvíce neplodnou populaci. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že ve vyspělých zemích je neplodných téměř 25 procent párů. Čich na dlouhodobě dobrý business se premiérovi upřít nedá.
Je nepochybné, že fondy spravující majetek pana Babiše jsou velmi zdatné v podnikání napojeném na státní rozpočet. Víme také, že pan Babiš je starostlivý rodič, který se snaží svou rodinu zaopatřit přepisováním majetku na děti a další příbuzné. Účtenková loterie ukázala, že premiér Babiš má zálibu i v losování. Možná, že do budoucna premiér Babiš všechny své zájmy propojí a dočkáme se třeba i „Babišpotu“, ve kterém se vždy na Vánoce vylosuje jedno dítě z Babišovy zkumavky a pan premiér na něj přepíše některou z reprodukčních klinik. Ovšem to by si zasloužilo nějakou státní podporu. Neuvažuje se o něčem na ministerstvu zdravotnictví?
Zdeněk Somr, místopředseda ODA