„Daň se musí platit z ceny obvyklé, tedy z ceny stanovené znalcem, ale znalecký posudek často i několikanásobně převyšuje hodnotu daru. Prakticky by to vedlo k tomu, že by se muzea a galerie mohla zdráhat přijímat darované sbírkové předměty, což je v rozporu s jejich posláním,“ vysvětil hejtman Středočeského kraje Josef Řihák. Muzea a galerie dostávají v rámci své akviziční činnosti sbírkové předměty nejen formou vlastní investice, ale i formou darů, což je při známém nedostatku peněz významný zdroj získávání sbírek.
„Problémem se zabýváme několik měsíců a připravili jsme ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií novelu zákona o dani z příjmu, která řešení nabízí. Kraje mají možnost legislativní iniciativy, v tomto případě bude ale rychlejší jednat přímo s poslanci,“ komentoval návrh radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek. Právě radní Štefek spolu s náměstkem hejtmana Milošem Peterou byli Radou kraje pověřeni, aby při jednání s poslanci o možnosti změny tohoto zákona jednali. „Ke změně je možné využít zákonodárnou iniciativu Zastupitelstva Středočeského kraje, nebo se pokusit využít iniciativu poslanců, což bychom rádi zkusili,“ dodal hejtman Řihák.
Navržená novela upravuje nedomyšlené dopady nového občanského zákoníku. Z paragrafu 19b navrhuje vypustit větu, že osvobození bezúplatných příjmů se nepoužije u obcí a krajů. A v paragrafu 15 a 20, kde se hovoří o možném odečtu hodnoty darů od základu daně u vybraných činností, je navržena změna formulace tak, aby se osvobození týkalo nejen financování, ale i rozvoje kultury a uchování kulturního dědictví (tedy hmotných darů).
O problému se také diskutovalo na Komisi pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Asociace krajů, která vyjádřila legislativní iniciativě Středočeského kraje podporu.