Změnit dříve nastavený způsob, kdy kraji zakázky soutěžily externí administrátorské firmy, se středočeský hejtman Josef Řihák rozhodl krátce po svém nástupu do funkce v listopadu roku 2012. K prvnímu lednu 2013 byl na krajském úřadu založen nový Odbor veřejných zakázek a úředníci kraje se pustili do soutěžení veřejných zakázek sami.
„Krajští úředníci sami porovnávají finanční nabídky dodavatelů, hodnotí splnění stanovených kritérií a sami též podle zákona rozhodují o vítězi nejlepší nabídky,“ popsal systém hodnocení veřejných zakázek hejtman Josef Řihák a dodal: „mnozí tuto novou cestu soutěžení krajských zakázek vnímali na samém počátku jako značně riskantní. Argumentovali velkým počtem soutěží, který nelze jednoduše zvládnout. Pro nás to ale byla výzva podpořená přesvědčením, že pouze touto cestou můžeme Středočechům ušetřit na zakázkách velké peníze.“
Částky u vysoutěžených veřejných zakázek začaly strmě klesat. Nešlo jen o desítky tisíc, byly to milióny a často i desítky miliónů korun. V porovnání s předchozími lety kraj nakonec po vlastním ročním soutěžení zakázek dosáhl jejich zlevnění o 47,1 procent z jejich celkové původně předpokládané hodnoty. Kraj je soutěžil na úrovni 52,9 procent, tj. o polovinu levněji než byla předpokládaná cena. Za rok 2013 tím kraj uspořil 457 milionů korun.
Pro porovnání: v roce 2009 kraj soutěžil veřejné zakázky externími administrátory za 1,1 miliardy korun a na těchto zakázkách dokázal z předpokládané ceny ušetřit pouze necelých 7 procent původně soutěžené ceny. Oproti tomu v 2013, kdy si kraj zakázky soutěží sám, ušetřil z předpokládané hodnoty 970 miliónů zmíněných 47,1 procent, tj. 457 miliónů korun.
„Další milióny korun jsme navíc ušetřili na výplatách externích administrátorů veřejných zakázek. V roce 2010 jim kraj kupříkladu vyplatil 7 miliónů korun, v roce 2013 jsme jim doplatili nároky z roku 2012 a letos už z krajského rozpočtu nedostanou ani korunu,“ řekl hejtman Josef Řihák.
Z příkladů krajem vysoutěžených veřejných zakázek stojí za pozornost dosažení úspory u dodavatele rekonstrukce komunikace III. třídy v Bakově nad Jizerou – Kněžmost, kde bude vozovka z předpokládané hodnoty prací za 82 miliónů korun nakonec opravena za 43,7 miliónů bez DPH. Nebo provedení sanace skalního masivu u Vraného nad Vltavou na silnici II. třídy. Ta bude v úseku Strnady – Štěchovice udělána namísto předpokládaných 39,6 mil. korun jen za 13,7 miliónů. Výrazných úspor se podařilo dosáhnout i při soutěžení stavebních prací u přestavby Domova seniorů v Rakovníku. Oproti předpokládané ceně 83 mil. korun dokázali krajští úředníci zakázku vysoutěžit za 46,6 milionů korun.
„Neuvěřitelných více než 70 milionů ušetříme v letošním roce i tím, že se nám podařilo vysoutěžit zhotovitele přemostění u poděbradského nádraží. Z 19 uchazečů zvítězila nabídka s cenou 143,5 milionů korun oproti předpokládaným 216 milionům,“ konstatoval hejtman.
Pro transparentnost Odbor veřejných zakázek zveřejňuje seznam všech svých veřejných zakázek na profilu zadavatele, který je veřejnosti dostupný. Profil zadavatele je na stránkách kraje umístěn pro zajištění transparentnosti procesu soutěží veřejných zakázek.
https://www.egordion.cz/nabidkaGORDION (starý profil zadavatele do 30.4.2013)
https://ezakazky.kr-stredocesky.cz/kusk (nový profil zadavatele od 1.5.2013)