Německé válečné reprace
Dobrý den pane Dolejši.Proč žádný z politiku včetně vás se vyhýbají otevření jednání ohledně nároků na odškodnění Německem, válečné reparace. Argumentace vymlouvající se na česko-německé deklarace (1997) je nesmyslná, i podle odborníků. Proč tedy ne požaduje ČR právoplatné nároky a přitom vyplácí nejasné nároky církvím? Když vezmu dluh Německa 360 miliard Kč v hodnotě z roku 1938 to je dnes zhruba x30 dluží nám bez úroků 10800 miliard Kč dnešní měny bez úroků. To vyrovná státní dluh a dokonce kompletně narovná ekonomiku států. Uděláte vy jako Poslanec který má me sympatie v tomto směru něco pro náš stát nebo ne? Přip. informace zde: https://www.facebook.com/pages/N%C4%9Bmeck%C3%A9-v%C3%A1le%C4%8Dn%C3%A9-reparace/712628598767903
Děkuji Jiří Rubeš
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Nick KMOTR : nevím jestli dobře rozumím oč vám jde. Určitě si nemyslíte že s odvoláním na 2. světovou válku zaplatíme dnešní dluhy a nakopneme ekonomiku. S církevním majetek to právně nesouvisí už vůbec. Tak nevím. V rámci Postupimské dohody a následně na základě Pařížských dohod vznikla Německu povinnost uhradit válečné škody. To ano. Konkrétní provedení v rámci poválečného uspořádání a vzájemných jednání je věc jiná a nutně musí být ošetřena mezivládními vztahy.
Otázka odškodnění a reparací byla otevřena povícekrát - v době navazování diplomatických styků mezi SRN a ČSSR v sedmdesátých letech. Mezistátní dohoda, uzavřená v roce 1992 (Dienstbier-Genscher) také nic podstatného neuzavřela.V roce 1997 byla podepsána mezi ČR a SRN tzv.Česko – německá deklarace. (tehdy vznikl např. Fond budoucnosti), která je dnes základem dalších vztahů. Prostě to vše má složitější diplomatické souvislosti než aby se to dalo uchopit tak jednoduše jak vy píšete.