Hranice mezi xenofobií a obhajováním národních zájmů
Dobrý den pane Dolejši,V poslední době ve sdělovacích prostředcích rezonuje také téma národních zájmů a na druhé straně rasismu a xenofobie.
Zajímal by mě Váš názor, kde vidíte tu hranici mezi obhajováním národních zájmů a xenofobií.
Například když někdo řekne že tu nechce podporovat Romy popřípadě cizince bez dalšího kontextu, vidím v tom xenofobii, na tom se asi shodneme.
Když ale někdo řekne, že tu nechce podporovat nepřizpůsobivé občany ČR nebo cizích států (ty co nedodržují pravidla) a raději by podpořil české slušné rodiny, někteří už to jako xenofobii považují. Já osobně ne.
Zajímal by mě tedy Váš názor v tomto kontextu - kde je ta hranice mezi obhajováním národních zájmů a xenofobií?
Můžete prosím také uvést nějaké příklady?
Předem děkuji za odpověď.
Jan Mašek, Bechyně
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
ČR je budovaná na občanském principu - tedy i Romové jsou naši občané a mají stejná práva i povinnosti. Pokud jde o řešení sociálně vyloučených (termín nepřizůsobivý odmítám jako zavádějící), tak je smyslem sociální poiltiky pomáhat těm slabým. Bez rozdílu původu. Migrační politika ze zemí mimo EU s tím moc nesouvisí - tady jde o režim pracovních povolení, politického azylu atp. a např. trapná "sládkovská" propagace Úsvitu v této věci je zcela mimo mísu.
Sociálně vyloučení občané se často koncentrují se v ghetech. Jsou to nejen Romové alei mnozí bílí - vzít důkladně "po letech" spekulanty se sociálním bydlením, dát lidem práci a budovat dostatečnou kapacitu tzv. inkluzivního školství, které pomůže zejm. další generaci z dětí z problémových lokalit zapojit do společnosti, je klíčová záležitost. Může být samozřejmě sociálně vyloučený a přitom slušný ale mají to samozřejmě těžší. . Tady je potřeba pomoc státu.
Odmítáte rasismus bez dalšího kontextu, ale říci česká (!) slušná rodina už je zavádějící. Proč jen česká ? Bující xenofobie (může mít podobu nejen anticikanismu, ale i antiislamismu, antisemitismu a dalších nesmyslů)) je projev politické patologie, kdy se rozněcují spory podle rasové příslušnosti, chudých proti chudým, zatímco příčiny sociální nouze zůstávaj neřešeny. O národních zájmech bych v této souvislosti vůbec nemluvil - patriotismue není o nacionalismu.