Pište, jak nám bylo za komunistů dobře. Tady se lidé shlukují a vzpomínají na minulost

26.11.2013 11:46 | Zprávy

UVNITŘ VIDEA Na Facebooku se lidé spojují ve skupinách různého zaměření. A jak už ParlamentníListy.cz v minulosti upozorňovaly, někdy jde o zaměření, které přinejmenším budí rozporuplné pocity. Taková může být i skupina s názvem Život v socialismu. Hlásí se k ní více než tisíc fanoušků a nutno dodat, že jejich diskusní příspěvky a videa (třeba o nedostatku toaletního papíru) jsou zajímavou sondou do myšlení Čechů.

 Pište, jak nám bylo za komunistů dobře. Tady se lidé shlukují a vzpomínají na minulost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Ačkoli se to možná někomu nemusí líbit, poměrně častým tématem, které se ve skupině probírá, je to, že socialistické Československo bylo do roku 1989 ekonomicky nejsilnějším státem východního bloku. A s vyrovnaným ročním státním rozpočtem. Že nejde o tvrzení typu „jedna paní povídala“, dokazuje i video, na kterém o tomto faktu mluví dnes již zesnulý Valtr Komárek. Mimochodem, zaznívá v něm i to, že v Prognostickém ústavu, kde pracoval, signály o tom, že se v roce 1989 Československo blíží k bodu zlomu, byly evidentní.

Jako ve všech skupinách mají i na této stránce diskutující jedinečnou možnost zapsat a podělit se o své pozitivní i negativní postřehy na téma „Život v socialismu“. Objevují se tam tak záporné i pozitivní zprávy o této době.

„Pište, pamětníci. Pište i vy, kteří máte informace o socialismu pouze prostřednictvím rodiny, známých, školy a médií. Pokusme se vložit sondu do společnosti a získat všeobecný názor na období výstavby republiky po druhé světové válce. Období spravedlivé dělby práce i kontroverzních procesů. Socialismus totiž nemusí být jen synonymem vztažným k minulosti. Jde o stále živé téma - a to nejen v ČR. Sdílejte, vkládejte příspěvky, soubory, odkazy. Komentujte a diskutujte. Skupina je otevřená všem...“ zní výzva.

Žena vystupující pod jménem Jarmila Klaudingerová se proto svěřuje například s tím, že za socialismu museli kluci narukovat na vojnu.

„Sice někdo měl modrou, ale ostatní museli přežít. Jak by se dnes mladí lidé asi tvářili, kdyby se povinnost narukovat obnovila? Každý pořádný stát má svou armádu, nečeká na výpomoc od druhé země. Jen u nás je tomu jinak,“ napsala.

Večírky dříve byly ožíračky, teď jsou to teambuildingy

Marie Divišová zase vzpomíná na společné akce na pracovištích a srovnává je se současností.

„Když za socialismu byl před Vánoci v práci večírek, tak to bylo flákačství a ožíračka. Když je takový večírek dnes, tak je to teambuilding. Toť optika dnešní doby a dnešních médií…“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…