Klasickým příkladem z poslední doby, kdy se předvolební průzkum výrazně minuly s realitou, představují odhady výsledků krajských voleb od agentury ppm factum, které využíval Český rozhlas. Tyto průzkumy nadhodnocovaly pozici pravicových stran a marginalizovaly regionální hnutí.
K volbám chce jít každý třetí
"Volební modely jsou přibližným odhadem výsledku prvního kola volby, pokud by se konalo v době dotazování - nemají ambici predikovat vývoj mezi dobou dotazování a volbami," vysvětluje sociolog Daniel Prokop z agentury Median.
Sociolog Jan Herzmann k tomu uvádí, že jen třetina Čechů bývá pevně rozhodnuta jít k volbám. Každý pátý volič se pak rozhoduje prakticky až u volební urny, komu svůj hlas dá. Konkrétně u přímé volby prezidenta tak stále není jasné, zda volba proběhne v termínu, neboť neúspěšní kandidáti se mohou obrátit na Ústavní soud,. Tato okolnost relativizuje v podstatě všechny průzkumy.
"Prvním momentem závěrečné fáze kampaně možná bude novoroční projev prezidenta Václava Klause," soudí Jan Herzmann. "Volební účast mohou ovlivnit velké mrazy nebo naopak déšť tvořící ledovku. Pokud jde o doznívání nějakých vánočních nebo novoročních nálad, to považuji za málo podstatné, konkrétní zkušenosti s volbami v lednu ale nemáme," vysvětluje.
A co se ted z hlediska agentur dá označit za úspěch? Podle Herzmanna je takovým úspěchem již správné určení dvou kandidátů, kteří svedou souboj ve druhém kole.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp