9 tisíc ODSáků odešlo ze strany. Šťastný: To jsou ti, co nic nedělali

10.05.2012 7:12 | Zprávy

Občanské demokratické straně se za poslední tři roky notně ztenčila členská základna, odešlo až devět tisíc lidí. Představitelé strany tím však nejsou nijak šokováni a poukazují na to, že počet členů klesá prakticky ve všech stranách, protože lidé pojímají stále větší nedůvěru ke stranické politice. Podle pražského poslance Borise Šťastného (ODS) pak odcházejí především ti, kteří pro stranu mnoho neudělali.

9 tisíc ODSáků odešlo ze strany. Šťastný: To jsou ti, co nic nedělali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný

Již nějaký čas se zdá, že stranická politika prochází krizí. Lidé v politických stranách nevidí šanci na změnu a stále více se obrací k nejrůznějším občanským hnutím. Z hlediska samotných stran je nejbolestnější především úbytek mladých lidí, kteří vidí politické strany jako zabetonované organizace bez šance na úspěch nových tváří. Zprávu přináší dnešní Právo.

Pověst je klíčová

„Nezaznamenal jsem, že by nám až na výjimky ubývali ti pracovití, aktivní, s názorem, kteří se podílejí na vnitrostranické práci, třeba i v rámci volebních kampaní. Pokud nějací členové odcházejí, jsou to většinou lidé, o kterých jsme nikdy neslyšeli. Takhle to aspoň vnímám ve své oblasti,“ sdělil Právu poslanec Boris Šťastný (ODS).

Podobně rezervovaně k nelichotivým číslům přistupuje také předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která poukazuje na to, že počet členů politických stran klesá i v Británii a dalčších zemích. Být ve straně už zkrátka není tak zajímavé, jako tomu bylo krátce po roce 1989

O kariéře rozhodují kmotři

Na problémy současné stranické politické scény opakovaně upozorňuje kupříkladu politoložka Vladimíra Dvořáková, která se domnívá, že lidé nechtějí s partajemi nic míň, poněvadž tyto mají odpudivou pověst. Mladí lidé se do stran nehlásí, protože jsou přesvědčeni, že o tom, kdo postoupí na vyšší pozice, rozhodují zákulisní hráči a ne odvedená práce.

Nejširší základnu v ČR mají komunisté a lidovci. KSČM k 31. prosinci vykázala 56 763 členů. Komunisté se dokonce chlubí, že jim v posledním roce několik stovek členů přibylo. KDU-ČSL, která má šanci vrátit se do Sněmovny, hlásí 36 tisíc. Občanští demokraté mají asi 24 500 členů a sociální demokraté asi 23 800. Členové TOP 09 představují základnu asi 4500 členů a VV mají jen 800 straníků.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…