Aktivista čtvrtého odboje: Za všechno zlé tu může kapitalismus. Ale už mele z posledního

09.08.2013 17:05 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Právník v důchodu Josef Hörl, neboli Pepa z Preštic (dříve z Depa), aktivista takzvaného čtvrtého odboje a a v minulém režimu také šéf útvaru na ochranu ústavních činitelů, prožívá v těchto dnech smíšené pocity. „Snad konečně skončí 23 let zdejší politické diktatury,“ prozradil své přání ParlamentnímListům.cz. A rozhovořil se více… I o tom, proč ho někteří věčně protestující zklamali.

Aktivista čtvrtého odboje: Za všechno zlé tu může kapitalismus. Ale už mele z posledního
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Hörl bývalý šéf Služby ochrany ústavních činitelů

„Víte, proč se tady všechno to, čeho jsme svědky, děje? Protože tu probíhá třídní boj. Kapitalismus, který je založený na vykořisťování, mele z posledního, a tak využívá všech možných způsobů, jak se udržet. Ta kapitalistická společnost zneužívá tady náš parlamentní systém, aby se udržela u moci – aby vykořisťovatelé mohli dál vykořisťovat občany,“ má jasno Josef Hörl.

Podle něj je proto jediným řešením tento systém skončit a nahradit ho jiným – takzvaným občanským, řízeným přímou demokracií. Jak prozradil, se svými názorově blízkými lidmi na tom již poslední léta aktivně pracují. A tak je na světě mimo jiné například už třeba i nová Ústava a další zákony. Zatím však jen na papíru a na různých webech, které o aktivitách těchto iniciativ informují.

Konec diktatury, doufá Pepa z Depa (z Přeštic)

„Já chci věřit tomu, že máme ale snad už za sebou 23 let té diktatury politických stran. V tom je jedna z hlavních příčin toho, proč se nemůžeme z toho marasmu dostat – pokud se ji podaří odstranit, a to radikálně – zase bude dobře,“ říká Hörl.

Podle něj je problémem například to, že v současné Ústavě ČR chybí povinnost pracovat a povinnost volit. Obojí by mělo být tedy do Ústavy vráceno. „Jenže je jasné, že to v zájmu té současné politické reprezentace není. Proč by měli prosazovat něco, co by se týkalo i jich. Proč by měli chtít mít povinnost pracovat, když oni mají nakradeno, že?“ pokračuje dál Josef Hörl.

Do sněmovny aktivisté nenamířili, proč?

Přiznal se ale i k tomu, že ho různí aktivisté a bojovníci proti vládě i systému zklamali. Hlavně prý v posledních dnech. „Všichni pořád mají na internetu silná slova a prohlášení, všichni všechno nejlépe vědí, tak jsem byl zvědavý, kdo z nich na to hlasování o důvěře vládě do sněmovny přijde. A byl jsem tam sám, spolu s asi čtyřmi lidmi, které znám od vidění. Jo a byl tam J. X. Doležal s nějakou oranžovou parukou na hlavě. Zvláštní bylo, že nikomu nevadil, ale když jsem tam rozhrnul naši zástavu čtvrtého odboje, musel jsem ji uklidit. Udělal jsem to, samozřejmě respekuji autority a vím, že na to měli právo, ale přece jen je to také takové podivné,“ konstatoval Hörl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…