Až Česko ovládne levice... Finančníci už tuší, co přijde

08.02.2013 6:51 | Zprávy

Čeští ekonomové se dnes dělí na dvě skupiny: jedna říká, že po nástupu levice k moci nemůže být vládní hospodářská politika o moc horší než dnes, druhá tvrdí, že může. Ale v jednom se ekonomové většinou shodují: nepovažují ekonomickou politiku vlády Petra Nečase ani za pravicovou, ani za úspornou a už vůbec ne za úspěšnou.

Až Česko ovládne levice... Finančníci už tuší, co přijde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip s Bohuslavem Sobotkou ve sněmovně

Mají tedy ekonomové z nástupu levice po příštích sněmovních volbách strach? Zdá se, že nijak velký. „I když se obecně považuji za liberálně smýšlejícího člověka, spíš pravicově, přesto nemám strach,“ potvrdila ParlamentnímListům.cz ekonomka a ředitelka nezávislé analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Důvod je jednoduchý. „Mám pocit, že současná vláda vůbec pravicová není. Dělala věci, které považujeme za levicové, například zvyšovala daně a veřejný dluh, to se nedá skutečně považovat za pravicové věci,“ vysvětlila. Když bude dělat stejné věci levice, bude to podle ní čitelnější.

Výdaje se nedaří krotit

Ale ekonomka přiznává, že je těžké předvídat, co budoucí vláda udělá. „Pravice také říkala, že nezvýší daně, a jak to dopadlo. Stačí se podívat, jak jednotlivé strany v Poslanecké sněmovně hlasují: nejen levicové, ale i rádoby pravicové hlasují levicově,“ konstatuje. „Tato vláda, která se označuje za pravicovou, se nesnažila vůbec snížit výdaje, veřejný dluh roste nebývalé rychle, protože roste objem veřejných zakázek,“ kritizuje dopady hospodaření vlády.

Ke snižování výdajů podle ní dochází jen zdánlivé, nízká valorizace důchodů nebo nižší výdaje v sociální oblasti se projevují jen minimálně, protože výrazně vzrostl objem veřejných zakázek, kde to podle Šichtařové není na první pohled tak vidět a kde si hlavně mohou politici a úředníci něco přihrát do vlastní kapsy. „Výdaje se nedaří krotit,“ potvrdila nepříznivý vývoj ředitelka Next Finance.

Bývalý šéf ČSSD byl v televizních duelech pravicovější než vicepremiér Nečasovy vlády

V současné době dochází k paradoxním situacím.„Když jsem před prezidentskými volbami viděla duel dvou kandidátů – Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga – sledovala jsem, kdo z nich má pravicovější názory. Měla jsem pocit, že je to Zeman,“ přiznala ekonomka dojem z volební kampaně před přímou volbou. Podle Šichtařové pravicová hospodářská politika „vysublimovala“, proto má pocit, že když přijdou k moci strany, které svou levicovost přiznají, bude to možná lepší.

Majetková přiznání povedou ke snaze vyvést peníze z České republiky

Obávaná majetková přiznání, která chce zavést levice, budou podle ekonomky Šichtařové jen kosmetickou záležitostí. Jiný názor na vliv opatření, které hodlá prosadit i nově zvolený prezident Miloš Zeman, jak několikrát veřejně prohlásil, má ovšem hlavní analytik záložny Creditas Radim Synek. „Majetková přiznání jsou jedním ze zásadních efektů, kterým by levice – dočasně nebo střednědobě – ovlivnila českou korunu, vedlo by to k jejímu oslabení. Už jsme takový trend zaznamenali po zvolení Zemana prezidentem, protože pro některé skupiny není zavedení majetkových přiznání pozitivní věc,“ prohlásil Synek.

Je ovšem podle něj otázkou, jestli se tento záměr podaří skutečně v parlamentu schválit, protože není přijatelný i pro část levice. Analytik upozorňuje, že už dnes majetek z České republiky směřuje do zahraničí, a tento trend by se po zavedení tohoto opatření ještě zvýšil. „Byla by snaha vyvést peníze ven, aby na ně nebylo možné dosáhnout. A to by mohlo mít velký vliv,“ varuje. A poukazuje na Slovensko, kde díky „přivírání očí“ peníze ve slovenské ekonomice zůstávají a podporují ji. „Zato v Česku peníze nezůstávají, aby vytvářely další pracovní místa, jsou odváděny do zahraničí,“ konstatuje.

Levice by neměla dělat zbytečné změny

Problém vidí ekonomka Šichtařová v tom, kdyby levicová vláda rýpala do věcí, které udělal současný kabinet. „Například sociální demokracie chce smést penzijní reformu. Nemyslím si o ní, že by byla inteligentní, ale pokud by ji levice rušila, zahrává si s hrozbou arbitráží,“ míní Markéta Šichtařová. Stejně tak by další daňové změny mohly destabilizovat daňový systém. Mohla by se podle ní opakovat situace jako před začátkem letošního roku, kdy podnikatelé do poslední chvíle nevěděli, jaké budou sazby daně z přidané hodnoty. „Ale o moc horší to být už nemůže,“ je přesvědčena ekonomka, že nástup levice nemusí být strašákem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…