Bělobrádek: Minulou volbu prezidenta provázely igelitky s miliony. Už dost

27.10.2011 20:02 | Zprávy

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek mluví zcela otevřeně o tom, že se v rámci minulé volby prezidenta předávaly "igelitky s miliony". To má být podle něho minulost. Díky novému stykovému zákonu, který hlasování o hlavě státu ztransparentní.

Bělobrádek: Minulou volbu prezidenta provázely igelitky s miliony. Už dost
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Poté, co se v souvislosti s prezidentskou kandidaturou šéfa TOPky Karla Schwarzenberga znovu začalo hovořit o prezidentské volbě, přišla se svou troškou do mlýna i KDU-ČSL.

Ta požaduje, aby v případě, že bude i příští prezidentská volba nepřímá, byl přijat tzv. stykový zákon, který by ji upravoval tak, aby byla transparentnější.

Igelitky s miliony. Minulost

"Chceme, aby byly igelitky s miliony korun, které se třeba v minulé volbě předávaly za hlasy, a o kterých se zcela veřejně mluví, minulostí," řekl ParlamentnímListům.cz šéf lidovců Pavel Bělobrádek.


Stykový zákon by podle něho měl jasně formulovat vztahy mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Alespoň co se právě volby prezidenta týče. O jaké konkrétní úpravy těchto vztahů by mělo jít, ale sdělit nechtěl.

Řeší to právníci

"Zatím o tom diskutujeme s právníky, není vhodná doba to prozrazovat," sdělil redakci s tím, že novinky by měly zamezit kupčení s hlasy a "nedůstojným a nevkusným volbám, jakých jsme byli svědky v minulosti".

Bublan: Miliony jsem nedostal

Sociálnědemokratický poslanec František Bublan (ČSSD) soudí, že lidovci káží vodu, ale pijí víno. "Od lidovců to nezní nejlíp, právě kolem jejich hlasování byly největší pochybnosti. O žádných milionech nevím, mně nikdo žádné miliony nedal," řekl redakci. Stále však prý doufá v přímou volbu, a tak se stykovým zákonem příliš zabývat nechce.

Ani poslanec Marek Benda (ODS) se prozatím ke stykovému zákonu zatím příliš vyjadřovat nechce. "Vládní koalice prosazuje přímou volbu. Pokud by nebyla, pak určitě chci ze zákona volbu tajnou," uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Téma prezidentské, a extra přímé volby, se pravidelně objevuje v politických diskuzích zejména před volbami. Je velmi populárním tématem, které má podporu u většiny veřejnosti. Ač je často probíráno, politici se ani během několika let diskuzí neshodli, jak by měla tato forma volby vypadat v praxi.

Co prezident má a nemá moci? Nikdo neví

Velkým problémem jsou hlavně pravomoci a mantinely, jež určují prezidentovy možnosti. Ty zapřičiňují dlouhodobý spor mezi stranami, v jejichž rukou osud volby je. A tak si zřejmě i budoucího prezidenta zvolí opět "pouze" politici.

  • SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta

  • Další ostuda?

    Ohledně přímé volby jsou skeptičtí i odborníci. "Kdo bude příštím prezidentem, skutečně není stěžejní otázkou těchto dní, ovšem shazovat toto téma zrovna dvakrát moudré není. Nebo snad stojíme o další ostudu při volbě a možnou ostudu i po zabydlení nové hlavy státu na Pražském hradě?" spekuloval začátkem října Lukáš Jelínek z Masarykovy dělnické akademie. Politické strany si svými sliby ohledně přímé volby na sebe podle něj ušily bič.


    Čtěte také:


    Foto: Hans Štembera


    Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

    Tento článek je uzamčen

    Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: Jana Šulcová

    Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

    Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

    Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

    21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

    ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…