Nejhůře hodnocenými profesemi jsou prý ministr, uklízečka a ministr. Píše o tom MF DNES a předkládá zkušenost poslance Viktora Paggia. Ten se setkal se zamítnutím žádosti o otevření běžného účtu u Air Bank. Nemohl podepsat čestné prohlášení, že není politicky exponovanou osobou a bankovní úřednice mu řekla, že prý v takovém případě mu nemůže účet otevřít. Podle poslance jde o diskriminaci. „ Chápu, že si banka může může klienty vybírat, ale tohle už mi přišlo jako diskriminace par excellence,“ řekl Paggio.
Poslanec se nedal odbýt
Ke změně postoje prý došlo, když svou zkušenost Paggio zveřejnil na sociální síti. Ozval se mu mluvčí banky Vladimír Komjati a vysvětlil „nedorozumění“. Podle něj skutečnost, zda je potencionální klient politicky exponovanou osobou, musí zjišťovat všechny banky, a to kvůli zákonu proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Podle něj má banka, jejímž klientem je politik, povinnost nahlásit státním orgánům podezřelé transakce na účtu. Musí také poskytovat informace, když o ně například zažádají úředníci Finančního analytického útvaru. Pro banku to prý znamená větší administrativní zátěž. „To neznamená, že takové klienty odmítáme. Naopak, poskytujeme jim stejné služby jako ostatním,“ dodal mluvčí Air Bank. Podle MF DNES se banka poslanci ozvala a slíbila, „že to nějak půjde“.
Chceš si vyzvednout peníze? Musíš mít souhlas osobní bankéřky
Viktor Paggio popisuje pro MF DNES ještě jednu, podle něj, absurdní zkušenost. Po té si prý zlomil bankovní kartu, chtěl vyzvednout 3000 korun v hotovosti u bankovní přepážky. Na přepážce se prý dozvěděl, že to není možné, pokud nemá souhlas od své osobní bankéřky. „To už je nelogické a úzkoprsé. Když jsem měl kartu, mohl jsem si z bankomatu vybrat klidně padesát tisíc a žádný souhlas jsem nepotřeboval. Opravdu nevím, jak taková pravidla mohou bránit korupci,“ říká Paggio.
Vše jen v hotovosti
„Kdyby protikorupční opatření vedla k tomu, že si řadový poslanec nebude moci založit ani běžný účet v bance, byli by politici nuceni, aby všechno platili z peněženky. Nebo prostřednictvím igelitových tašek, papírových pytlíků či obálek,“ uzavírá MF DNES.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr