Kvůli tomu podalo loni Ministerstvo financí trestní oznámení, podle něhož údajně Konsolidační banka a následně Česká konsolidační agentura (ČKA) prodávala soukromým subjektům úvěry se stoprocentní garancí státu za zlomek jejich hodnoty, píše server.
Vyšetřování je podle České pozice teprve na začátku, policie si ještě vyžádá od ministerstva podklady a posudky. "Trestní oznámení postoupilo Vrchní státní zastupitelství v Praze protikorupční policii. Věc se šetří. Více nemohu říct," sdělila serveru šéfka zastupitelství Bradáčová.
Úředníci možná prodali informace
Ministerstvo podle serveru zjistilo v roce 2010, že ČKA, která do roku 2007 spravovala pohledávky a nesplácené úvěry z období transformace v 90. letech, prodávala tisíce pohledávek za pár procent hodnoty, která se odhaduje na 30 miliard korun bez úroků. Podle ministerstva museli úředníci agentury vědět, že ručení má hodnotu 100 procent a mohli důvěrné informace po odchodu z ČKA nabídnout obchodníkům.
Mezi členy představenstva a dozorčí rady již zaniklé ČKA byli podle České pozice například členové současné bankovní rady ČNB Pavel Řežábek a Mojmír Hampl, ministr financí v první vládě Mirka Topolánka Vlastimil Tlustý (ODS), dlouholetý poslanec ODS Michal Doktor, exposlanec za ČSSD Josef Hojdar, současný předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) či nynější prezident Nejvyššího kontrolního úřadu a bývalý poslanec za ČSSD Miloslav Kala. Řežábek také v minulosti agenturu vedl, později byl jejím šéfem Zdeněk Čáp, píše server.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk