Změny v požadavcích kvalifikace učitelů přinesl zákon o pedagogických pracovnících už v roce 2004. Původně měli nekvalifikovaní kantoři odejít ze škol už v roce 2010, kvůli jejich vysokému procentu a problémům, které by jejich odchod způsobil, však ministerstvo termín posunulo na leden 2015.
Komplikacím se však zřejmě české školství stejně nevyhne. Bez příslušného diplomu je vyučujících totiž stále dost. "K 30. září 2012 bylo v ČR odhadem cca 11,5 procenta nekvalifikovaných učitelů. Z tohoto čísla se však dá předpokládat, že někteří už zahájili či v budoucnu zahájí kvalifikační studium, zároveň někteří budou mít výjimku, například osoby splňující podmínku věku a délky praxe. Nelze tedy odhadnout, kolik procent nekvalifikovaných učitelů, kteří nezahájili studium, bude k 1. lednu 2015," řekl serveru Týden.cz mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Patrik Kubas.
Fakt, že úřad nemá přesnou analýzu počtu učitelů bez potřebného vzdělání, pobouřil stínového ministra školství Chládka. Obává se, že se ministerstvo vystavuje riziku, že bude muset termín, od kdy budou moci děti na základních a středních školách vyučovat pouze vysokoškoláci z oboru pedagogických věd, posunout. V některých částech republiky totiž prý hrozí, že ve školách po odchodu nekvalifikovaných kantorů nebude mít žáky kdo učit. "Tam budou velmi těžko hledat náhradu. To je věc, kterou mělo ministerstvo školství už dávno řešit a komunikovat s těmi konkrétními školami," poznamenal pro Týden.cz Chládek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh